Napriek tomu, že rast je menší oproti vrcholu začiatkom tohto roka, teraz záleží hlavne na domácom dopyte, čo ukázali nové údaje o hrubom domácom produkte v treťom štvrťroku. Ekonomika vzrástla o 0,5 percenta oproti predošlému kvartálu a o 2,7 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V druhom štvrťroku bol nárast jedno percento.
Rast investícií a spotreba v treťom kvartáli, predstavujú 0,8, resp. 0,6 percenta, sú povzbudivými znakmi, že ekonomika eurozóny sa stáva menej závislou od exportov.
Nálady sú dobré
Vzostup inflácie eurozóny na 1,8 percenta v novembri oproti 1,6 percenta v októbri potvrdzuje očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) zvýši úrokové sadzby o štvrť bodu, teda na 3,5 percenta na svojom zasadnutí na budúci týždeň. Hoci inflácia ostáva pod neformálnym limitom centrálnej banky - je nižšia ako dve percentá - ECB sa obáva rýchleho rastu úverov a peňažnej zásoby, ako aj nemeckého zvýšenia daní, ktoré by mohlo zdvihnúť spotrebiteľské ceny začiatkom budúceho roka.
„Údaje poskytujú obraz silného impulzu vo štvrtom kvartáli tak pre priemyselný sektor, ako aj pre spotrebiteľov,“ povedal Jacques Cailloux, hlavný ekonóm eurozóny v Kráľovskej škótskej banke v Londýne.
Podľa neho centrálna banka na zasadnutí na budúci týždeň pravdepodobne naznačí záujem ešte viac zvýšiť úrokové sadzby počas nadchádzajúceho roku, hoci možno nebude jasné načasovanie ďalšieho zvýšenia. Ďalšie dáta, zverejnené koncom minulého týždňa, väčšinou potvrdili názory ekonómov, že hospodárstvo eurozóny je v dobrom stave. Prieskum Európskej komisie ukázal, že rastie dôvera medzi obchodníkmi a spotrebiteľmi eurozóny. Index nálad v ekonomike je na úrovni 110,3 - čo je úroveň naposledy zistená počas veľkých hospodárskych konjunktúr.
Bude závisieť aj od USA
Nemecká nezamestnanosť, už dlho jeden z najkrikľavejších príkladov európskych hospodárskych problémov, v novembri klesla pod štyri milióny. V rámci stúpajúcej tvorby pracovných miest v nemeckom priemyselnom sektore je to najnižšia úroveň takmer za štyri roky.
Francúzska spotrebiteľská dôvera vykázala nižšie úrovne a v novembri klesla. Nemecké maloobchodné tržby sa v októbri spomalili. Francúzsky prieskum môže odrážať dočasné chmáry po nečakanej stagnácii krajiny za posledný štvrťrok. Nemecké tržby, zvlášť v sektore potravín, môžu, paradoxne, odrážať vyššie spotrebiteľské výdavky na väčšie položky, ktoré sa nezahŕňajú do maloobchodných údajov.
Výhľad na rok 2007 je v tieni neistoty ohľadom toho, o koľko sa môže spomaliť ekonomika Spojených štátov, čo by postihlo globálny rast a európske vývozy. Tiež je dôležité, nakoľko dokážu nemecké a talianske domácnosti obmedziť výdavky ako reakciu na plánované zvýšenia daní. Novú obavu predstavuje rast eura oproti doláru a iným menám. Na pozadí toho, že hospodárske údaje Spojených štátov sú naďalej slabé a kontrastujú s momentálnou silou Európy, euro včera pokračovalo v súčasnom vzostupe, pričom v New Yorku dosiahlo 1,3244 dolára.
Ak tento trend vydrží, silnejúce euro by mohlo stlmiť európsky rast, lebo by spôsobilo, že vývozy eurozóny by boli drahšie v Spojených štátoch a na ďalších svetových trhoch.
Aktualizované projekcie rastu eurozóny a inflácie v priebehu roku 2008, ktoré centrálna banka zverejní na budúcotýždňovom zasadnutí, pomôžu naznačiť smerovanie úrokových mier po ich očakávanom zvýšení.
Autor: MARCUS WALKER JOELLEN PERRY Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.