ho brata Barzana Tikrítiho a bývalého sudcu irackého revolučného súdu Awada Bandara.
Znamená to, že ich poprava sa odkladá a stále existuje šanca, že odvolací súd trest smrti obesením nepotvrdí. Podľa viacerých irackých zdrojov to nie je veľmi pravdepodobné, aj keď úplne sa to vylúčiť nedá.
Iracké zákony neukladajú odvolaciemu súdu žiadny termín, dokedy musí rozhodnúť o odvolaní. Ak však rozsudok potvrdí, ide o konečný verdikt a poprava musí prebehnúť 30 dní od jeho vynesenia. Názory na to ako dlho bude súd rozhodovať, sa rôznia. Vládne zdroje pre agentúru AP povedali, že to bude rýchle a Saddám a spoločníci by mohli odvisnúť už v polovici januára. Iracký premiér Nurí Malíkí dokonca vyhlásil, že to tak bude ešte tento rok. Obhajoba zase tvrdí, že má legálne nástroje na to, aby Saddámovi predĺžila život. Všeobecne v Iraku prevláda presvedčenie, že poprava prebehne najneskôr do leta budúceho roka.
Saddáma odsúdili na trest smrti za zločiny proti ľudskosti spáchané na 148 šiitských mužoch a chlapcoch z dediny Dudžail, ktorí sa údajne pokúsili o atentát na jeho osobu. Spravodlivosť procesu spochybnili viaceré organizácie na ochranu ľudských práv. Experti OSN Irak vyzvali, aby popravu nevykonal. Na formálne nedostatky a zaujatosť justície sa permanentne sťažovala aj Saddámova obhajoba. Aj to, že odvolanie podala tak neskoro, odôvodnila tým, že súd jej doručil rozsudok až minulý týždeň. Iračania tiež nesplnili sľub, že zdôvodnenie rozsudku zverejnia na internete.
Saddám sedel v súdnej sieni aj včera a bez slova počúval svedkov, ktorí vypovedali v ďalšom procese. Tentoraz ide o operáciu Anfal proti irackým Kurdom. Podľa obžaloby si vyžiadala 180-tisíc obetí. Súd zatiaľ vypočul niekoľko desiatok otrasných svedectiev o masových hroboch a hromadnom zabíjaní Kurdov chemickými zbraňami. Ak odvolací súd potvrdí Saddámov rozsudok smrti, súčasný proces sa nedokončí a ďalšie procesy s Husajnom sa ani nezačnú.
FOTO – REUTERS, TASR/AP |
Autor: mik