O trofej, ktorú dal vyrobiť, sa po prvý raz bojovalo v roku 1900. Striebornú „šalátovú misu“ vážiacu 18 kilogramov ako prvé získali Spojené štáty americké. V Bostone zvíťazili nad Britániou 3:0.
Víťazom 95. ročníka súťaže sa včera stalo Rusko. Smútok mal bielo-modrú argentínsku farbu.
Rozhodol najhorší
Rusko sa v domácom prostredí pokúšalo vyhrať už dvakrát. V roku 1994 podľahlo Švédsku, o rok Amerike. Odvtedy doma neprehralo 11 rokov.
V roku 2002 získalo premiérový triumf vo Francúzsku, včera na moskovskom Olympijskom štadióne.
„Toto víťazstvo si cením viac ako to spred štyroch rokov vo Francúzsku. Doma je doma a všetci vrátane mňa sme boli pod väčším tlakom,“ citovala agentúra SITA jednu z prvých reakcií ruského hrdinu Marata Safina. Ten v rozhodujúcej dvojhre porazil Jose Acasusa.
Safin bol z nominovanej štvorice ruských tenistov aktuálne najhoršie postaveným hráčom. Má za sebou najhorší rok v kariére. V lete sa prepadol až do druhej stovky rebríčka, teraz je na 26. pozícii.
Ale so skúsenosťami bývalej svetovej jednotky to bol nakoniec on, kto dokázal rozhodnúť. Po úvodnej prehre s Davidom Nalbandianom sa chytil vo víťaznej štvorhre, kde na poslednú chvíľu nahradil nedoliečeného Michaila Južného. Svetový tenis predvádzal aj v rozhodujúcej dvojhre. „Je to môj najväčší úspech za posledné dva roky,“ dodal ruský hráč.
„Vedel som, že Argentínčania postavia Acasusa, ale vedel som aj to, že Safin je schopný nad ním vyhrať. Je to výborný tenista a keď chce, vie vybojovať dôležité body. Acasuso zahral výborne, ale chýbali mu Maratova charizma a skúsenosti,“ reagoval ruský nehrajúci kapitán Šamiľ Tarpiščev.
Argentínu mohla zachrániť štvorhra
Už keď do Moskvy pred finále dorazil najhviezdnejší argentínsky fanúšik Diego Maradona, povedal, že vyhrať bude veľmi ťažké. Aj keď dúfal, že sa sny jeho vlasti naplnia.
Boli si toho vedomí aj argentínski tenisti. Určite rátali s dvoma bodmi Davida Nalbandiana a dočkali sa ich. Ďalší, rovnako kvalitný hráč do dvojhry, im však chýbal. Kľúčom mohla byť štvorhra. Ale Agustin Calleri s Davidom Nalbandianom ju nezvládli.
„To rozhodlo. Prehrali sme ju až príliš hladko. Rusi v nej prekvapili veľmi dobrou hrou. Inak to bol krásny a vyrovnaný zápas a všetkým jeho aktérom z našej strany musím vyjadriť vďaku,“ povedal nehrajúci kapitán Alberto Mancini. Argentína sa o prvenstvo pokúšala už po druhý raz. Pred 25 rokmi prehrala vo finále s USA.
Ohlasy médií
www.daviscup.com: „Safin stretol svoj osud, priniesol Davisov pohár domov. Bolo to rovnaké ako pred štyrmi rokmi, no zároveň iné. V roku 2002 odohral v priebehu troch dní tri zápasy a pomohol Rusku získať pohár. Tentoraz získal rozhodujúci tretí bod v záverečnej dvojhre vo svojom rodisku a pred publikom, ktoré ho obdivuje. Nie je mnoho lepších vecí pre tenistu.“
Gazeta.ru: „Maradona pozlátil Safinovu ruku. Marat priznal, že osobná gratulácia od futbalovej legendy po víťaznej štvorhre mu pomohla získať aj rozhodujúci bod.
Komsomoľská Pravda (Rus.): „Safin pripomínal na dvorci starogermánskeho bojovníka. V nedeľu hral s takým odhodlaním, akoby to bol jeho posledný zápas.“
Sport-Express (Rus.): „Rusko je jediná krajina, ktorá získala v 21. storočí dvakrát Davisov pohár. Treba lepší dôkaz, odkiaľ v poslednom čase pochádzajú najlepší hráči sveta?“
Clarín (Arg.): „Na ceste k tenisovej sláve sme tentoraz zastali tesne pod vrcholom. Klobúk dolu pred Safinom. Objaví sa vtedy, keď treba zabrať a zvyčajne zaberie. Je to pán tenista.“
La Nación (Arg.): „Nezabudnuteľné finále, škoda prehry 2:3. Nalbandianove body nestačili, ale bojovali všetci. Sme hrdí na tento tím spolu s Mancinim. Safin bol však o niečo lepší ako Acasuso.“
AP (USA): „ Ruský cár sa dokázal naplno sústrediť a získať to, čo od neho každý očakával - rozhodujúci bod.“
(sita)
Ruská cesta
1. kolo v Amsterdam: Holandsko - Rusko 0:5, štvrťfinále v Peru: Francúzsko - Rusko 1:4, semifinále v Moskve: Rusko - USA 3:2, finále v Moskve: Rusko - Argentína 3:2.
- Vo finálovej zostave Šamiľa Tarpiščeva boli Nikolaj Davydenko, Marat Safin, Dmitrij Tursunov a Michail Južnyj. V 1. kole nastúpil proti Holandsku aj Igor Andrejev.
Najviac prvenstiev
- USA 31 víťazstiev, Austrália 28, Francúzsko a Veľká Británia 9, Švédsko 7, Nemecko 3, Československo vyhralo Davis Cup v roku 1980.
Posledných 10 víťazov
1997 - Švédsko (USA 5:0)
1998 - Švédsko (Taliansko 4:1)
1999 - Austrália (Francúzsko 3:2)
2000 - Španielsko (Austrália 3:1)
2001 - Francúzsko (Austrália 3:2)
2002 - Rusko (Francúzsko 3:2)
2003 - Austrália (Španielsko 3:1)
2004 - Španielsko (USA 3:2)
2005 - Chorvátsko (Slovensko 3:2)
2006 - Rusko (Argentína 3:2)
(sita)
![]() David Nalbandian (vľavo) utešuje sklamaného Jose Acasusa. FOTO - REUTERS |