BRATISLAVA - Aj keď majú ministerstvá svoje plány na zníženie stavu zamestnancov oznámiť do konca roka, niektoré už začali prepúšťať.
Šetriť musia podľa uznesenia vlády - minúť by mali o 10 percent menej a prepustiť každého piateho zamestnanca. Tých, čo takto prídu o prácu, čaká dvoj- až trojmesačné odstupné. Jediným, kto sa zamestnancov zbaviť nechce, je ministerstvo výstavby.
Hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder napríklad povedal, že pri rozosielaní výpovedí sa riadia podľa novej organizačnej štruktúry, platnej zhruba dva týždne.
Ministerstvo obrany znižuje počty priebežne, prepúšťanie by sa však podľa informácií SME nemalo "výraznejšie" týkať armády. V rezorte pracuje približne 5000 civilných zamestnancov a o prácu by mohli prísť najmä oni. Do roku 2009 sa má počet pracovníkov znížiť zhruba o 1400.
"Veci sa už pohli a minister aj jednotliví sekční riaditelia konajú. Dôsledkom bude efektívnejšie fungovanie ministerstva," povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magdaléna Fajtová. Kedy začnú posielať výpovede, nie je podľa nej ešte jasné.
Z ministerstva zahraničia s 1100 zamestnancami by podľa plánov vlády malo odísť okolo 220 ľudí. Zatiaľ sa však nijaké tabuľkové miesta nerušia a čaká sa na výsledok hĺbkového auditu.
Na ministerstve hospodárstva sa zrejme niektorým ľuďom nebudú predlžovať zmluvy, povedal hovorca Branislav Zvara. "Počty sa znížili už teraz, ale presné číslo neviem povedať."
Rezort výstavby chce dokonca vytvoriť nové miesta, keďže ho podľa hovorcu Miroslava Bátovského čaká rozsiahla agenda týkajúca sa fondov Európskej únie. Nárast počtu pracovníkov by sa však nemal prejaviť na zvýšení nákladov, keďže by ho mala čiastočne zaplatiť únia.
Niektoré rezorty budú mať prepúšťanie uľahčené, keďže v skutočnosti zamestnávajú menej ľudí, ako sú tabuľkové stavy. Napríklad na ministerstve zdravotníctva je to približne o 40 zamestnancov menej.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál povedal, že úspora po prepúšťaní sa zatiaľ nedá odhadnúť, ale mala by byť značná. Samotné prepúšťanie však problémy drahej štátnej správy nevyrieši a treba pristúpiť k zmenám v celom systéme, pripustil.
O presných počtoch prepustených by sa malo vo väčšine rezortov rozhodovať v najbližších týždňoch, najviac by ich mohlo byť v rezortoch vnútra a financií. V rezorte vnútra to bude podľa Erika Tomáša približne 2000, najmä administratívnych pracovníkov. Viac ako 2000 ľudí by mohlo odísť aj z úradov spadajúcich pod ministerstvo financií - najmä z daňových a colných úradov.
Opozícia: prepúšťanie je dôsledkom populizmu
BRATISLAVA - Opoziční politici považujú plánované prepúšťanie štátnych zamestnancov za veľkú chybu. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že je to iba dôsledok populistickej politiky koalície, ktorá potrebuje znížiť výdavky. Nevylučuje, že ľudia budú vyhadzovaní aj z politických dôvodov.
Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová hovorí, že prepúšťať by sa nemalo, len aby sa ušetrilo, ale najmä keď treba sfunkčniť štátnu správu. Pripomína, že len v rezorte sociálnych vecí je viac ako 14-tisíc zamestnancov a o prácu by mohlo prísť až 2800 ľudí. V niektorých regiónoch je podľa nej ministerstvo práce významným zamestnávateľom. (knm)