odvedú relatívne vyššiu daň, nemohli na verejnoprospešné účely venovať celé svoje dve percentá.
Pôvodne ministerstvo financií navrhlo, aby už od budúceho roku firmy možnosť darovať 2 percentá zo svojich daní vôbec nemali. Vláda potom návrh zmiernila, a to tak, aby mohli venovať pol percenta.
Výbor Ľudia ľuďom, ktorý vedie kampaň "za zachovanie 2 %", vypočítal, že v dôsledku zavedenia limitu by v budúcom roku firmy mohli takto poskytnúť minimálne o 360 miliónov korún menej, než keby zostalo zachované pravidlo 2 percent bez obmedzenia.
Parlament môže zmeniť aj návrh ministerstva financií, aby fyzické osoby mohli dve percentá zo svojich daní darovať len vtedy, ak nejde o menej ako 250 korún. Dnes je to najmenej 20 korún. Vláda síce tento návrh odobrila, ale koaličné strany sa neskôr dohodli na jeho zmene. Teraz Mikuš navrhuje, aby jednotlivci mohli dve percentá poukázať, iba ak táto suma nepredstavuje menej ako 100 korún.
Zmenou by bolo aj to, že peniaze by bolo možné poskytnúť iba na sociálne, zdravotné, kultúrne a športové účely. Organizácie, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním, ochranou životného prostredia, či takzvané think-tanky by takúto výsadu nemali.
Takéto úpravy by podľa predsedu finančného výboru Jozefa Buriana (Smer) mali platiť jeden rok, takže naposledy by dve percentá dane z príjmov bolo možné venovať v budúcom roku. V roku 2008 bude podľa Buriana už "použitý systém klasickej filantropie", keď si dar v istej výške bude možné odpočítať z daňového základu. To je vraj konečný koaličný návrh, o ktorom parlament rozhodne na najbližšej schôdzi.
Predstavitelia neziskových organizácií v združení Ľudia ľuďom s týmito návrhmi zásadne nesúhlasia. Ako celok ich pokladajú za likvidačné. "Prostriedky, ktoré mieni štát v budúcnosti poskytnúť tretiemu sektoru, klesnú na desatinu toho, čo doteraz prinášali dve percentá," tvrdí aktivistka Saskia Repčíková. To, k čomu má dôjsť, by podľa nej zásadným spôsobom zmenilo charakter tejto krajiny, "čo určite nezostane v treťom sektore bez reakcie".
Ministerstvo financií si od svojich návrhov sľubovalo, že v budúcom roku štátu vynesú 600 miliónov korún. Po ich prípadnej zmene parlamentom to podľa šéfa rezortu Jána Počiatka môže byť iba 170 miliónov. Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová to považuje za "veľmi zlý odhad". "Konečný návrh je o znížení príspevkov do mimovládneho sektora, nie o sprísnení kontroly," mieni.