Jeho víťazstvo sa berie ako hotová vec. Chávez je hrdinom pre ľavicu doma i v celej Latinskej Amerike.
Opozícia síce postavila spoločného kandidáta Manuela Rosalesa, ale heslo Odvážne za zmenu mu víťazstvo v súboji s talentovaným populistom sotva prinesie. Posledné prieskumy verejnej mienky mu dávajú o 20 percent menej ako Chávezovi.
Venezuela je rozdelená na takzvaných „chavistas“ a „anti-chavistas“. Tých druhých je menej. Napriek tomu zorganizovali proti Chávezovi demonštráciu, na ktorej bolo asi osemstotisíc ľudí.
Chávez sa označuje ako prezident chudobných a nič iné ako víťazstvo nepripúšťa. „Kapitalizmus je v kríze. Socializmus je tá správna cesta,“ vyhlásil. „Nemám návod na socializmus, ale pozývam všetkých Venezuelčanov, aby mi ho pomohli vytvoriť.“ Na pondelok už zvolal komisiu, s ktorou chce prerokovať ďalšie reformy.
Asi polovica z 26 miliónov obyvateľov Venezuely žije pod hranicou chudoby. Chávez im sľubuje pokračovať v sociálnych programoch. Tie chce platiť z predaja ropy. Štátna ropná spoločnosť vydáva na takéto programy ročne asi osem miliárd dolárov. Je to viac ako investuje do vlastného rozvoja. Od zahraničných spoločností prebrala ropné zariadenia, čo by ju mohlo finančne položiť.
Chávez je prezidentom Venezuely od roku 1998. Hneď po nástupe zmenil ústavu a výrazne posilnil svoje postavenie. Predĺžil prezidentský mandát na šesť rokov a v roku 2000 vyhlásil nové voľby. Vyhral a verí si aj teraz.
Kandidáta opozície obvinil, že je lokajom Ameriky a sľúbil, že on „najsilnejšie impérium na zemi porazí“.
Autor: jah, čtk