Už sme upozornili na potrebu obmedziť v jeseni hnojenie trvaliek i dvojročných rastlín a vylúčiť aplikáciu dusíkatých hnojív, aby sme počas teplejších dní zabránili ich rastu.
Zdrevnatené a zelené stonky lupín, pivoniek, floxov, prilbíc, rebríčkov, margarét, kosatcov a mnohých ďalších trvaliek odrežeme tesne nad zemou. Rastliny nezakrývame, lebo si nevyžadujú osobitnú ochranu ani pred silnými mrazmi. Cibuľovité a hľuznaté rastliny sú však na premŕzanie pôdy citlivejšie, preto ich cibule a hľuzy vykopeme a uskladníme do tmavej a chladnejšej miestnosti, v ktorej nemrzne. Mnohé bylinné trvalky si nevyžadujú osobitnú opateru. Patria k nim konvalinky, srdcovky, kokardy, fialy, hosty, maky, krásky, zvončeky, klinčeky, orlíčky, plesnivce a ďalšie druhy. Očistíme ich len od burín a odumretých listov.
Skalníky, rozchodníky, skalnice, púpavky a iné sukulenty chránime pred mrazmi, ale aj pred hrabošmi, zajacmi či srnami plastovou fóliou. Aj čemerice, ktoré kvitnú v zime, je dobré chrániť priesvitným plastom. Nástielkou z čečiny ochránime záhony dvojročných rastlín. Na jar potom rýchlejšie a bohatšie zakvitnú.
Osobitnú ochranu si vyžadujú čajové ruže. Stromčekovité ruže po zostrihaní ohneme k zemi a zakryjeme fóliou. Ak sú obalené len papierom a ponechané účinkom vetra, mrazu a ľadu, často vymŕzajú. Kríčkové formy preto chránime nakopcovanou zeminou, mačinovými dlaždicami alebo zabalením do novinového papiera a plastového vrecka. Plast treba zaťažiť kameňmi a zviazať motúzom, aby ho vietor neodtrhol a neodniesol.
Teplomilnejšie popínavé rastliny, predovšetkým vistérie a plamienky, obalíme novinovým papierom a plastovou fóliou až do výšky jedného metra nad zemou. V lokalitách so silnejšími mrazmi zvinieme niekoľko poplazov do kruhu, pri zemi ich zakryjeme fóliou, ktorú zaťažíme kameňmi.
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.