BRATISLAVA - Včera krátko po šiestej hodine večer polícia v Obyciach zadržala podnikateľa Jozefa Majského. Urobila tak na základe zatykača, ktorý v pondelok vydal Špeciálny súd v Pezinku.
Majský je spolu s Dávidom Brtvom a Patrikom Pachingerom obžalovaný z toho, že sa podieľali na tunelovaní Horizontu.
Dôvodom je podľa polície to, že Majský sa nezdržiaval na adrese, ktorú uviedol súdu, a nepreberal súdne zásielky. Bližšie informácie polícia ani Špeciálny súd neposkytli. Asi dve hodiny bol Majský na polícii v Zlatých Moravciach, čakalo ho tam aj jeho auto so šoférom. Večer ho však eskortovali zo Zlatých Moraviec do Bratislavy do cely policajného zaistenia.
Majského advokát Peter Filip vyhlásil, že rozhodnutiu súdu nerozumie. Ešte minulý týždeň v piatok údajne súdu oznámil, že Majský už nie je v nemocnici, ale je stále práceneschopný a zostáva v domácom liečení vo svojom poľovníckom revíri v Obyciach.
Či tam Majský napriek tomuto oznamu advokáta nebol, včera nechcel nikto potvrdiť.
"Na základe skúseností s ním súd musí konať oveľa intenzívnejšie," povedal SME dozorujúci prokurátor Ján Šanta. "Musí využiť všetky zákonné prostriedky, ktoré má k dispozícii."
Majský sa doteraz všetkým súdnym pojednávaniam vyhol. Vždy to urobil zo zdravotných dôvodov, napriek tomu, že napríklad tesne pred hospitalizáciou fajčil a pohyboval sa po bratislavskej Petržalke.
Predseda senátu Kamil Peteja dnes ráno určí, kedy Majského vypočuje a či ho nariadi vziať do väzby. Majského zdravotný stav sa pritom môže skomplikovať. Naposledy ho zatýkali za prítomnosti lekára.
"Išiel sa sám prihlásiť, nič zlé neurobil, je chorý," povedal večer SME pred revírom v Obyciach miestny správca zveri. Hovorca polície Martin Korch však povedal, že polícia si po Majského prišla, a nie je pravda, že sa sám prihlásil.
"Dozvedel som sa to od novinárov," reagoval Majského advokát Peter Filip. "Celé to súvisí s mediálnym tlakom, ktorému Špeciálny súd podľahol," dodal. Ako povedal, telefonoval aj s Majským. "Okamžite odišiel osobný šofér oznámiť, že (Majský) je v Obyciach a opýta sa, či polícia trvá na tom, že sa má dostaviť," dodal advokát.
Včera večer už pred budovou Sipoxu na Červeňovej ulici, kde sídlia firmy blízke Majskému, nebolo žiadne policajné auto.
Majského prepustil z väzby generálny prokurátor Dobroslav Trnka v roku 2004. Povedal pritom, že ak Majský ujde, vzdá sa svojej funkcie prokurátora. Vo väzbe zostali Majského spoluobžalovaní Dávid Brtva a Patrik Pachinger. Vyšetrovatelia ich vinia, že okradli Vladimíra Fruniho po tom, čo zavrel pobočky Horizontu.
Majský dosiaľ neprišiel ani na jedno z piatich pojednávaní. Trikrát sa ospravedlnil pre zdravotné problémy. V ďalších prípadoch súhlasil, aby sa konalo v jeho neprítomnosti. Naposledy bolo pojednávanie vytýčené na 13. novembra. Neprišiel a ospravedlnil sa pre problémy so srdcom. Údajne od 8. novembra ležal v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Majského ospravedlnenie však bolo podľa súdu nedostatočné a udelil mu pokutu 50-tisíc korún. Po týždni, 15. novembra, Majského z nemocnice prepustili do domáceho liečenia. Dvadsiateho novembra neprišiel na iné pojednávanie na bratislavský okresný súd. Údajne bol stále práceneschopný.
Kto je Jozef Majský
Bol takmer nedotknuteľnou osobou. V roku 2002 sa to však zmenilo, keď ho polícia začala trestne stíhať v kauze nebankových subjektov.
Rád sa chválil známosťami s politikmi. Neoficiálne hovoril, že preto, aby si ochránil firmy. Na začiatku 90. rokov podporoval HZDS, neskôr mu bola blízka Sociálnodemokratická strana Slovenska a SDĽ. Keď sa o slovo prihlásil košický primátor Rudolf Schuster so stranou SOP, Majský stál aj v jej pozadí. Jeho bývalá manželka Diana Dubovská sa dostala do parlamentu práve na kandidátke SOP. Napokon skončila v Mečiarovom HZDS.
V roku 1999 Majský týždenníku Domino fórum povedal, prečo podporoval kedysi Mečiara: "Stal sa ministrom vnútra a každý má rad kamarátov vo funkciách."
Majský začínal zarábať peniaze na dovoze počítačov, obchodoval s ropou, ďalšie jeho aktivity smerovali do strojárskeho priemyslu. Zarobil na predaji pontónov. Vznikol z toho škandál, ktorý vyšetroval aj parlamentný výbor, ale nič sa nezistilo.
Koncom 90. rokov sa Majský vyjadril, že peniaze ho už neohúria a že ho dopredu ženie snaha spoločensky sa uplatniť a záleží mu na dôstojnom imidži. Plánoval, že sa bude podieľať na charite.
Majskému sa nakoniec stali osudnými nebankové subjekty. Keď ho v roku 2005 prepustili z väzby, poskytol krátky rozhovor denníku Pravda. Hovoril v ňom, že nikdy nefinancoval politické strany a že nevie o žiadnych nezákonnostiach týkajúcich sa financovania strán a nepozná ani žiadnych politikov, ktorí by zverili svoje úspory nebankovým subjektom.
Priebeh pojednávaní v kauze tunelovania 2005
- 8. novembra - Majský sa ospravedlnil pre bronchitídu 2006
- 23. január - súhlasil s pojednávaním v jeho neprítomnosti
- 5. apríla - ospravedlnil sa pre problémy so srdcom
- 25. mája - súhlasil s pojednávaním v jeho neprítomnosti
- 13. novembra - ospravedlnil sa pre problémy so srdcom
Autor: vev, mož, bej, rf