eschopnosť únie dať miernejší trest tým vinníkom, čo prejavia ochotu spolupracovať.
Európska únia začiatkom týždňa pokutovala päť spoločností za to, že v Európe stanovili pevné ceny syntetického kaučuku, používaného na výrobu pneumatík, podošiev na topánky, podlahovín a golfových loptičiek. Celková suma sa vyšplhala na 519 miliónov eur.
Firma Dow Chemical Co. z USA má zaplatiť 64,6 milióna eur, Royal Dutch Shell PLC 160,9 milióna eur, petrochemická spoločnosť so sídlom v Českej republike Unipetrol 17,6 milióna eur, Eni SpA, sídliaca v Taliansku, 272,3 milióna eur a Trade-Stomil so sídlom v Poľsku 3,8 milióna eur.
Nemecká spoločnosť Bayer AG unikla pokute 204,2 milióna eur tak, že upozornila vyšetrovateľov na kartel. Informovala o tom Európska komisia. Firma Dow Chemical sa tiež dočkala zníženia svojej pokuty o 40 percent za to, že pomáhala komisii pri vyšetrovaní.
Za spoluprácu je zhovievavosť
Aj spoločnosť Shell podľa vyhlásenia komisie spolupracovala s vyšetrovateľmi. No títo nepovažovali jej informácie za také cenné, aby to umožnilo zníženie pokuty. „Je to ťažké, ak firmy pomáhajú pri vyšetrovaní v nádeji, že si vyslúžia výrazné zníženie pokuty,“ povedal Julian Joshua, bývalý vyšetrovateľ kartelov v únii, teraz pôsobiaci v súkromnej právnickej praxi. „Firmy poskytujú komisii množstvo informácií a v zásade si podkopávajú šance na obhajobu. Na oplátku za to nezískajú nič,“ povedal. Hovorca Shellu to odmietol komentovať.
Analýza antitrustovej sekcie Americkej asociácie obhajcov (ABA) kritizovala tento mesiac Európu za zamýšľané zmeny, ktoré podľa nej odradia firmy od toho, aby prichádzali s usvedčujúcimi dôkazmi o cenových dohodách. V rámci programu, zameraného na povzbudenie udavačov, môže prvá spoločnosť, ktorá odhalí kartel, požiadať o úplnú imunitu pred pokutami, zatiaľ čo ostatné firmy, ktoré prídu s informáciami neskôr, môžu požiadať už len o zníženie pokút.
V súčasnosti stačí počiatočné vyhlásenie, že dochádza k úmyslu dohodnúť sa na cenách. Tým si spoločnosť pootvorí dvere k dohode, pričom sa očakáva, že neskôr ešte doplní detaily. Podľa navrhovaných zmien by únia požadovala, aby spoločnosť poskytla úplné informácie o vzniku kartelu vrátane mien zúčastnených riaditeľov, postihnutých výrobkov a trhov, a to hneď pri prvom kontakte.
Joe Angland, anti-trustový právnik, pôsobiaci v New Yorku, v tejto súvislosti povedal, že táto požiadavka by mohla skomplikovať obhajobu firmy, lebo by jej nezaručila zhovievavosť. „Nazdávame sa, že by to mohlo zabrániť ľuďom v udávaní,“ povedal.
Firmy zvažujú odvolanie
Najvyššia pokuta vôbec od EÚ proti priemyselnému sektoru za dohodu o cenách padla v roku 2001, keď dostala skupina výrobcov vitamínov kolektívnu pokutu 790,5 milióna eur.
„Kartely napádajú podstatu zdravej ekonomickej činnosti,“ povedala európska komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová. „Podkopávajú súťaž, zvyšujú spotrebiteľom ceny a redukujú rôznorodosť, kvalitu a inováciu európskych firiem.“
Eni a Shell dostali podľa komisie vyššie individuálne pokuty za to, že sa previnili opakovane. Eni a s ňou spolupracujúca firma Polimeri Europa, ktorá sa zúčastnila na karteli, označili sankcie za „neúmerné a nespravodlivé“, lebo gumárenský kartel „nijako nemohol mať negatívny účinok na koncového spotrebiteľa“. Eni dodala, že odmieta obvinenia a možno sa odvolá. Podľa informácií komisie okrem uzavretia cenovej dohody firmy tiež konšpirovali, aby si v období rokov 1996 - 2002 podelili zákazníkov na isté druhy syntetického kaučuku, ktoré sa využívajú hlavne na výrobu pneumatík.
Aj spoločnosť Dow Chemical oznámila, že sa proti pokute možno odvolá.
Spoločnosti majú na odvolanie dvojmesačnú lehotu. Komisia vysvetlila, že výška pokút vychádzala z veľkosti trhu týchto produktov, z faktu, že kartelové aktivity trvali šesť rokov, a tiež z veľkosti každej zúčastnenej firmy.
Komisia vrátane pokút pre gumárenské firmy udelila tento rok firmám za cenové dohody pokuty v celkovej výške 1,84 bilióna eur. Komisárka Kroesová si stanovila rozbíjanie kartelov za jeden z popredných cieľov.
Autor: MARY JACOBY ANNE JOLIS Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.