by súkromné poisťovne povinne použili zisk „výlučne na úhradu zdravotnej starostlivosti“.
Poisťovne sú akciovými spoločnosťami, ktoré sa riadia obchodným zákonníkom. Podľa zákona sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. „Podnikanie je vždy za účelom dosiahnutia zisku. Existujú aj akciové spoločnosti založené na iný účel, no to musí byť uvedené v Obchodnom registri. Zdravotné poisťovne ako súkromné právnické osoby šli do biznisu, keď boli jasné isté pravidlá. Takýto návrh je možné prirovnať k vyvlastneniu,“ povedal advokát Tomáš Kamenec.
Ide o zásah do reformy
Podľa poslanca zdravotníckeho výboru Tibora Bastrnáka z SMK by návrh znamenal zoštátnenie súkromných poisťovní. „Toto sú prvé kroky k tomu, aby sa naplnila idea, ktorú nedávno prezentoval minister zdravotníctva o fungovaní iba jednej zdravotnej poisťovne,“ povedal.
Tomáš Szalay z Health Policy Institute pripomenul, že podstatou reformy bolo vyrovnanie motivácií jednotlivých účastníkov trhu. „Nerovnosť motivácií bola priestorom pre tunelovanie a korupciu. Z tohto pohľadu ide o vážny zásah do konštrukcie reformy zdravotníctva,“ povedal Szalay.
Odídu z trhu?
Výkonný riaditeľ združenia poisťovní Eduard Kováč si myslí, že ak by poisťovne ako akciové spoločnosti nemohli tvoriť zisk, pravdepodobne by začali uvažovať o odchode z trhu. Myslí si, že by to „významne poškodilo súťaž v systéme, slobodný výber, a v konečnom dôsledku znižovanie kvality zdravotnej starostlivosti aj služieb a zvyšovanie deficitu“.
Aj analytici si myslia, že Obrimčákov návrh je namierený proti súkromným zdravotným poisťovniam. „Návrh eliminuje motiváciu súkromných subjektov podnikať v oblasti verejného zdravotného poistenia,“ povedal Juraj Karpiš z INESS.
Odchod súkromných poisťovní by podľa neho vážne poškodil systém. Ak by občanom zdravotnú starostlivosť nakupovala len štátna poisťovňa, ktorej vedenie podľa Karpiša nie je motivované dosiahnutím zisku, v systéme by chýbal akýkoľvek tlak na efektívne poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
„O rozdeľovaní vyše 80 miliárd medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak budú rozhodovať výlučne štátni úradníci, čo vytvára obrovský priestor pre korupčné správanie,“ povedal Karpiš.
Zdravotnícky výbor k Obrimčákovmu návrhu neprijal uznesenie. Poslanec ho však môže v parlamente predložiť opäť. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič, nominant Smeru, v stredu jeho návrh obhajoval. Na otázku, či strana Smer vezme zaň politickú zodpovednosť, hovorca strany Ondrej Kotúček odpovedal, že podrobnosti návrhu prerokuje ešte poslanecký klub v pondelok. Schôdza parlamentu začne v utorok.
Poisťovne môžu žalovať štát
Neoficálne sa zatiaľ hovorí, že výška odškodného za všetkých šesť poisťovní by mohla dosiahnuť okolo 36 miliárd korún. Zdravotná poisťovňa Union môže požiadať o pomerne vysoké odškodné. Akcionárom poisťovne je totiž holandská Eureko a Slovensko má s Holandskom dohodu o ochrane investícií.
Zdravotná poisťovňa Union poslala poslancom parlamentu list. V ňom predseda jej predstavenstva Tibor Bôrik upozorňuje poslancov na uvedenú dohodu.
Ministerstvo financií potvrdilo, že na základe tejto dohody by v spore medzi štátom a investorom rozhodoval rozhodcovský súd, ktorý postupuje podľa pravidiel komisie OSN pre medzinárodné obchodné právo.
Ktoré normy môžu byť návrhom porušené
európska smernica o slobode poskytovania služieb,
sloboda zriaďovania podnikateľských subjektov,
európska smernica o verejnom podnikaní
v prípade poisťovne Union - Dohoda o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi Holandským kráľovstvom a Českou a Slovenskou federatívnou republikou
Autor: dro, of