vy (Tanita), v Prahe klasický Saint Legér (Ryan), Zlatý pohár (Mideros) a Cenu prezidenta republiky (Dare Devil). Zaznamenali aj ďalšie skvelé umiestnenia na prestížnych medzinárodných dostihoch.
Anglické plnokrvníky trénované na Záhorí vo Veľkých Levároch päťdesiatpäťročným školiteľom Jaroslavom Hanáčkom pripísali na bankové konto stajne vyše 4,5 milióna korún, čo sa v novodobej histórii slovenského turfu ešte žiadnemu subjektu nepodarilo.
Sezónu poznačila aj smola
„Nechcem byť neskromný, ale mohli sme byť ešte úspešnejší, lebo niektoré významné dostihy sme prehrali nečakane a nešťastne. Platí to o Rakúskom derby, v ktorom Ryan dobehol tesne druhý a o slovenských dostihoch o modrú stuhu, v ktorých ten istý žrebec po chybe jazdca finišoval až tretí. Na začiatku sezóny sme pre nevyliečiteľné zranenie nohy prišli o nádejnú kobylu Tanitu, s ktorou sme si trúfali vyhrať klasické Oaks. Ak teda mám zhodnotiť sezónu, odohrala sa presne v zmysle anglickej charakteristiky turfu o „nádhernej neistote“, pretože raz sme sa tešili a inokedy smútili, ale celkove sme prežili viac radosti,“ zhodnotil dostihový rok Miroslav Piskla.
Tréningové stredisko a chovateľské centrum vybudoval Piskla pred pár rokmi najprv na myjavských kopaniciach v Javorci, pričom prvým trénerom jeho koní bol víťaz Veľkej pardubickej v roku 1992, džokej Jaroslav Brečka. Tamojšie terény sú však ideálne len na zimnú prípravu a preto s tohtoročným príchodom trénera Jaroslava Hanáčka kone na jar presťahoval do Veľkých Levár.
Nebáli sa ani prestížnych dostihov
Skúsený školiteľ plnokrvníkov, ktorý počas kariéry pripravil vyše tristo štvornohých víťazov a má na svojom konte aj klasické prvenstvá z Rakúska, Česka a zo Slovenska, pripravil kone na sezónu dokonale a už od jej začiatku dal na vedomie, že bude s nimi rúbať vysoko.
Nebál sa so súhlasom majiteľa manažovať ich do najvýznamnejších a najprestížnejších domácich a stredoeurópskych dostihov, pričom málokedy v nich ťahal za kratší koniec.
O výhre rozhodujú aj jazdci a s tými mali v stajni MPL Racing neraz problémy. „O výkonoch džokejov debatujú majitelia koní často. Väčšinou platí, že priaznivý výsledok sa docieli len symbiózou optimálnej formy koňa, skvelého výkonu jazdca a primeraného množstva šťastia,“ reálne sa k problému postavil turfový nadšenec, ktorého kone počas tohto roku zviditeľnili stajňu MPL Racing, ale aj slovenský turf v stredoeurópskom regióne.
Svetoznámy majiteľ dostihovej stajne Aga Chán kedysi povedal, že nie je taký bohatý, aby len kupoval kone za milióny dolárov, ako to robia arabskí šejkovia, a preto založil vlastný chov anglických plnokrvníkov. V slovenských podmienkach sa po tejto ceste vydal aj Miroslav Piskla a už zbiera prvú úrodu.
Zatiaľ jeho najkvalitnejším produktom je hnedka Tanita, ktorá vyhrala klasickú Jarnú cenu kobýl, ale v zálohe má aj ďalšie nádejné koníky. Bratislavský začínajúci chovateľ tvrdí, že keď sa na Slovensku dali odchovať kvalitné dostihové kone v 19. a 20. storočí, musí sa to podariť aj teraz. Prax mu zatiaľ dáva za pravdu.