Prezident Gašparovič nemohol na summite v Rige povedať definitívnu odpoveď Slovenska o presune jednotiek v Afganistane. FOTO - TASR/AFP
Váhavé stanovisko je v kontraste s postojom Nemecka, ktoré dostalo podobnú žiadosť, ale kancelárka Angela Merkelová ešte minulý týždeň povedala, že ju odmieta.
Z centrály NATO podľa zdrojov SME nikto nečaká, že 57 slovenských ženistov bude veľkou posilou pre jednotky v Kandaháre. Ide skôr o princíp, aby všetci členovia aliancie spoločne znášali riziká misie.
Premiér Robert Fico tvrdí, že naši vojaci na juh nepôjdu, pretože nie je zaručená ich bezpečnosť. "To nie sú nejakí horskí strelci alebo skupina ľudí, ktorá sa môže zúčastňovať na bojových aktivitách."
Predseda brannobezpečnostného výboru Rudolf Pučík z SNS s Ficovým názorom súhlasí. Myslí si však, že o zotrvaní vojakov na severe krajiny ešte bude rokovať koaličná rada.
Opozícia má opačný názor.
"NATO nás oficiálne požiadalo, aby sme urobili presun a aby sme im pomohli. Namiesto toho, aby sa začali intenzívne rokovania, Fico na toto stretnutie nešiel a oznamuje, že sa rozhodne až v marci," myslí si predseda SMK Béla Bugár. Premiérove slová podľa neho svedčia o tom, že nevie, čo má robiť.
Exminister obrany Martin Fedor z SDKÚ povedal, že v regiónoch, ako je Afganistan, sa nikdy nedá stopercentne zaručiť bezpečnosť, a preto sme tam poslali vojakov. Tvrdí, že Slovensko nemôže žiadať väčšie bezpečnostné záruky, ako majú iní príslušníci misie. Poslanec z KDH Vladimír Palko cíti z Ficovho vyhlásenia rozpaky. "Keď už vyšleme svojich vojakov do nejakej krajiny, nie som si istý, či to máme obmedzovať len na nejaké územie."
Bezpečnostný analytik a bývalý šéf českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor považuje Afganistan z hľadiska boja proti terorizmu za najdôležitejšiu misiu na svete. Jej osud môže zároveň ukázať, či aliancia dokáže v budúcnosti prežiť ako dôveryhodná a účinná organizácia, alebo ustúpi Talibanu.
Slovenský postoj preto v súčasnej situácii nepovažuje za správny. Šándor pripomenul, že najmä na juhu krajiny sa znovu preskupujú jednotky Talibanu a al-Káidy. Vojaci
NATO ich vytláčajú a radikáli sa často po krátkom čase na svoje pozície vracajú.
Šándor vysvetlil, že práve z juhu Afganistanu a severu Pakistanu pochádzajú kontakty teroristov na radikálnych moslimov v Európe. Analytik preto považuje za najvhodnejšie, aby členské krajiny posielali do Afganistanu najmä bojové jednotky.
Česko na rozdiel od Slovenska do Afganistanu poslalo bojovú jednotku. Na juhu krajiny pôsobia špeciálne jednotky, ktoré sa priamo podieľajú na likvidácii jednotiek Talibanu a al-Káidy.
Autor: ŠTEFAN HUDEC MIROSLAV KERN