V utorok o tom rozhodol Medzinárodný olympijský výbor na zasadnutí v Kuvajte. Veľmi jednoducho povedané, skikros je súboj štyroch lyžiarov na trati plnej zákrut a skokov. Najrýchlejší vyhráva.
Slováci chcú skikrosový tím
„Táto informácia nás veľmi potešila. Pre našich pretekárov je to nová výzva, ďalšia šanca zabojovať o účasť na olympiáde,“ reagoval Richard Magdolen, športový riaditeľ pre alpské disciplíny na Slovenskom lyžiarskom zväze.
Problém vidí zatiaľ v tom, že sa o skikrose u nás veľa nevie a málo pretekárov si ho doteraz vyskúšalo. „Som presvedčený, že teraz nájdeme viac záujemcov. Okamžite chceme na tom začať pracovať, radi by sme vytvorili štvor- až šesťčlenné družstvo, ktoré by malo od zväzu dostatočnú podporu. Mám nejaké predstavy, pokúsime sa ich zrealizovať,“ vysvetlil Magdolen, ktorý sa skikrosu sám venoval.
Podľa neho by mohli dostať šancu niektorí skúsenejší zjazdári, ale aj takí lyžiari, ktorí ešte nemajú za sebou žiadnu skúsenosť z profesionálnych súťaží. „V každom prípade potrebuje skikrosár odvahu. Bez nej to nejde. Ak sa štyria lyžiari rútia vo veľkej rýchlosti do zákruty a bojuje sa o čo najlepšiu pozíciu, nedá sa uhnúť. Treba aj riskovať.“
Podobný názor má aj Čech Tomáš Kraus, tohtoročný víťaz skikrosového Svetového pohára „Pretekár musí vedieť improvizovať a nebáť sa vysoko skákať. Nikdy neviete, čo urobí súper. Najlepšie je odštartovať na čele, lebo tí za vami nemajú čo stratiť a snažia sa vás za každú cenu predbehnúť,“ povedal v rozhovore pre denník Mladá fronta.
O čo vlastne ide?
Pamätáte sa ešte na to, ako Radoslav Židek získal v Turíne olympijské striebro v snoubordkrose? O tom istom je skikros. Len snoubord nahradia lyže.
Súťaží sa na trati plnej zákrut, nerovností a skokov. Spolu bojujú štyria pretekári, vyhráva najrýchlejší. Podľa počtu prihlásených sa na pretekoch môže najprv jazdiť kvalifikácia. V ďalších kolách sa bojuje o postup vyraďovacím spôsobom. Až po najlepšiu štvoricu, ktorá sa dostane do finálovej jazdy.
Výstroj je klasický, lyžiarsky. Firmy vyrábajú na túto disciplínu špeciálne lyže podobné tým na obrovský slalom.
„Skikros je športom, ktorý sa zaraďuje k akrobatickému lyžovaniu. Uvažuje sa o zmene, lebo k zjazdovému má bližšie. Veď v ňom ide o rýchlosť,“ dodal Magdolen.