Laurinec neverí anonymom, je to iba folklór

Šéf Slovenského futbalového zväzu FRANTIŠEK LAURINEC hovorí o podozreniach na korupciu vo futbale, o atmosfére na štadiónoch, o rozhodcoch.

(Zdroj: FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Ako vám je, keď vidíte, že fanúšikovia na futbalových štadiónoch roz­prestrú transparenty s vaším menom a nadávajú na vás? Kričia Laurinec von, odstúpiť?

„Nezovšeobecňujte. Každý zvolený do funkcie, ktorá je na očiach verejnosti, musí rátať s oponentmi. Kritika je legálna, forma je už niečo iné.“

Fanúšikovia skandujú sku... futbal, čo na to hovoríte?

„Je to ich názor. Mali by si vypočuť, čo na ich adresu hovoria slušní fanúšikovia.“

Fanúšikovia však často jednoznačne požadujú vaše odstúpenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Požaduje to skupina ľudí, ktorí sa bijú s políciou, ničia štadióny, nadávajú si vzájomne, dohadujú si bitky. Voči takým fanúšikom Európa bojuje a väčšinou už vyhrala. Na štadióny ich nepúšťajú, čím otvárajú dvere pre normálnych fanúšikov, rodiny s deťmi, ženy. Všimnite si, koľko je žien na zápasoch u nás a koľko v zahraničí. Prečo u nás nie sú?“

Čo s týmito fanúšikmi?

„Musia pomôcť majitelia klubov. Máme v tom rezervy.“

Neodstúpite?

„Zvolili ma na štyri roky delegáti organizácie, ktorá má pol milióna členov. Na štadión príde skupinka ľudí, ktorá prekričí ostaných a pre ktorú mnoho skutočných fanúšikov prestalo chodiť na futbal. Mám odstúpiť na základe kričania anonymných hulvátov? Takým ľuďom sa musíme postaviť, nie ustúpiť pred nimi.“

SkryťVypnúť reklamu

Pocítili ste vy tlaky na odstúpenie zo strany klubov? Ak áno, prečo ich nevypočujete?

„Zo strany klubov takýto tlak necítim. Pred rokom sme pracovali rovnako ako teraz, ale reprezentácia hrala dobre kvalifikáciu, Artmedia hrala Ligu majstrov a rovnaká robota bola úplne inak hodnotená verejnosťou a médiami ako dnes. Teraz sme na dne sínusoidy a staviame si otázku, ako ďalej. Na výkonnom výbore som predložil otázku dôvery a dostal som jednoznačnú podporu. Mám čisté svedomie z hľadiska princípov čestnosti, boja proti korupcii.“

O futbale sa dlhšie hovorí, že je skorumpovaný, existuje prieskum medzi klubmi, ktorý to potvrdzuje. Prečo doteraz funkcionári vo futbale o korupcii mlčali?

„Vždy som hovoril, že každý odhalený v slovenskom futbale končí. Keď sa nám podarí dokázať korupciu, budem to robiť. Lenže na futbal nemôžete ísť s prezumpciou viny, lebo o podplácaní hovoria anonymní diskutéri na internetových stránkach. Môžeme hovoriť s tými, čo sú ochotní podpísať sa a preukázať veci. Bývalý rozhodca Marián Diňa sa dopustil trestného činu a po ôsmich rokoch sa rozhodol prehovoriť o veciach z čias, keď som ešte nebol prezidentom zväzu. Hneď sme začali konať.“

SkryťVypnúť reklamu

Existuje etický kódex vo futbale, podľa ktorého musia napríklad rozhodcovia dávať zväzu priznania, aké dary dostávajú, aké sú ich majetkové pomery?

„Existuje etický kódex, ktorý musia podpísať pred sezónou. Na najvyššej úrovni sú rozhodcovia živnostníci, musia podávať daňové priznania. V posledných dvoch rokoch sme obmedzili styk rozhodcov s klubmi. Kluby ich nevyplácajú, ale musia zálohovo vopred zložiť sumu na zväz, ktorý vyplatí rozhodcov.“

Lenže tým rozhodcov nenútite zverejňovať o sebe čo najviac informácií. Nechcete, aby dávali ešte špeciálne priznania, ako dávajú do parlamentu napríklad ústavní činitelia?

„Musia podávať daňové priznanie, ktoré je verejne kontrolovateľné. Hlavný rozhodca v najvyššej súťaži dostane za zápas 13 800 korún. Z futbalu iný príjem ako od zväzu nemá. Každý iný príjem z futbalu je protizákonný a postihnuteľný.“

SkryťVypnúť reklamu

Vie sa dnes radový fanúšik dostať k informácii, kto je sponzor futbalového klubu, koľko mu dal za rok peňazí, aký je zoznam darcov, aký má klub príjem, aké výdavky?

„Všetky profesionálne kluby sa museli z občianskych združení zmeniť na obchodné spoločnosti. Je to obrovský krok, lebo klub podlieha Obchodnému zákonníku a štandardnému daňovému režimu, ako ktorákoľvek firma. Tým je transparentné hospodárenie klubov, je možnosť v účtovníctve futbalového klubu zistiť, kto je akcionár, akú časť dostáva za predaj televíznych práv, predaj reklamy, koľko sú príjmy zo vstupného, z predaja hráčov.“

Keby sme chceli vedieť tieto informácie napríklad od Žiliny, Ružomberka, Artmedie, vieme to zistiť?

„Áno. Musíte sa obrátiť na štatutárov klubov. Sú to samostatné právne subjekty, ktoré nie sú súčasťou zväzu.“

SkryťVypnúť reklamu

Čiže je len na nich, či informácie poskytnú. Neplánujete dať ako podmienku účasti v lige zverejňovanie údajov o financovaní klubov?

„Klub je akciová spoločnosť, ktorá musí robiť výročnú správu. Nemá možnosť nič zatajiť.“

Nebolo by však transparentnejšie, keby kluby museli povinne futbalovému zväzu poskytnúť všetky údaje o sebe a zväz by ich zverejňoval? Nech sa už skončia dohady fanúšikov a podozrenia, kto stojí za klubmi?

„Futbalový zväz dáva licenciu na základe kritérií UEFA, ktoré musí klub splniť. Lenže kluby ako obchodné spoločnosti si riadia veci na základe Obchodného zákonníka. Je to dostatočne transparentné, nevidím nič, čo by vytváralo väčší tlak ako Obchodný zákonník. Nič nebráni novinárovi, aby sa opýtal Slovana, Žiliny, kto je sponzor, aký je rozpočet a podobne. Futbalový zväz nemôže zverejňovať informácie, ktoré sa týkajú samostatných právnych subjektov a ich hospodárenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj nemôže zväz dať podmienku, že keď chce klub hrať v oboch najvyšších súťažiach, musí povinne úplne všetko o sebe zverejniť, všetky finan­č­né toky, majiteľov, sponzorov? Nebol by to jeden z krokov k čistote futbalu?

„Prečo by klub nemohol mať obchodné tajomstvo, ktoré však neplatí pred daňovými orgánmi? Vlastník spoločnosti musí mať právo rozhodnúť o svojej obchodnej taktike, formách riadenia aj o tom, čo podľa neho je obchodné tajomstvo, čo nie. My požadujeme podmienky, aby mal klub krytý rozpočet, mal riadne ihrisko, trénera s kvalifikáciou a podobne.“

Dá sa na Slovensku kúpiť titul majstra?

„Nie.“

Artmedia, Ružomberok, Žilina, kedysi Slovan, si nemohli pomôcť k niektorým výsledkom podplatením rozhodcu alebo hráčov súperiaceho klubu?

SkryťVypnúť reklamu

„Sú to dohady. Nič podobné sa nepreukázalo.“

Raz ste povedali: „Pokúsime sa zlepšiť slovenský futbal, no musím priznať, že nemáme recept, ako to urobiť.“ Ako ste to mysleli? Že neviete, čo s futbalom?

„Má niekto recept, ako urobiť zo slovenského futbalu brazílsky? Nemám patent na rozum. Z hľadiska riadenia futbal stransparentňujeme. Zvyšujeme príjmy, za päť rokov sme zvýšili rozpočet futbalového zväzu zo 60 miliónov na 200 miliónov. Pomoc štátu je stále rovnaká ako v roku 1998. A futbal a jeho rozvoj to nie je len vec prezidenta. Na Slovensku je veľa futbalu oddaných a kvalifikovaných ľudí.“

Pred dvoma rokmi Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy urobil prieskum medzi futbalovými klubmi. Na otázky odpovedali zástupcovia klubov a z prieskumu vyšlo, že 46 percent klubov sa osobne stretlo s korupciou vo futbale. Čo na to hovoríte?

SkryťVypnúť reklamu

„Po tomto prieskume sme vyzvali kluby, aby to potvrdili. Nielen v anonymnom prieskume. Nikto sa neprihlásil.“

V prieskume boli aj odpovede 17 neanonymných klubov s rozpočtom vyšším ako milión korún. Zhruba 29 percent šéfov týchto klubov odpovedalo kladne na otázku o osobnej skúsenosti s korupciou...

„O tom informácie nemám.“

Nechceli ste dať trestné oznámenie, aby sa na to pozrela polícia?

„Polícia môže konať aj na základe informácií v médiách, ale musí to splniť určité procesné záležitosti.“

Zápas Artmedia - Trnava bola fraška. Z prístupu niektorých hráčov bolo evidentné, že nehrali naplno. Nemôže zväz v takých prípadoch konať? Kedysi sa pri cyklistických pretekoch nezdalo organizátorom tempo cyklistov a Kamil Haťapka zastavil pelotón v polovici pretekov. Futbalový zväz takéto páky nemá, aby urobil niečo so zápasom, ktorý je na pohľad dohodnutý?

SkryťVypnúť reklamu

„Na pohľad... Na pohľad sa môže zdať, že Rosický bol kúpený, keď v zápase Arsenalu s CSKA Moskva netrafil prázdnu bránu. Je to šport. Keď nič nie je v zápise delegáta zo stretnutia, nevieme spätne nič urobiť. Zástupcovia klubov tvrdili, že všetko bolo v poriadku. Nemôžeme niekoho chytiť pod krk a posadiť na detektor lži. Neviem si predstaviť spätne zrušiť zápas preto, že sa nám nezdal. Vieme ho kontumovať, keby sme mali dôkaz. Nerozumiem, prečo novinári po tom zápase netlačili na hráčov, trénerov zainteresovaných klubov a nepýtali sa ich.“

Existuje množstvo anonymov, ktorí hovoria o korupcii, v internetových diskusiách sa objavili aj informácie o konkrétnych zápasoch. Čo s tým?

„Nemôžeme konať, keď anonym nepríde, nepovie policajtom, prokurátorom kto, kedy, ako. Keď budeme zovšeobecňovať, rozprávať anonymne, nepohneme sa ďalej, poškodíme futbal a drvivú väčšinu čestných ľudí.“

SkryťVypnúť reklamu

Keby sa našiel odvážlivec, ktorý vystúpi z anonymity a začne hovoriť, podržíte ho?

„Od začiatku hovorím o dôvere. O ňu však nemôžeme bojovať čistením na základe anonymných udaní. S generálnym prokurátorom sme sa dohodli, že kedykoľvek príde ktokoľvek s konkrétnymi informáciami, vieme ho podržať, aby mohol rozprávať.“

Neveríte, že anonymovia hovoria pravdu?

„Neverím, je to folklór. Kde boli doteraz? Všetky kluby plačú, že nemajú peniaze na mládež, na dobré lopty. Odkiaľ by brali peniaze na podplácanie?“

Je slovenský futbal skorumpovaný?

„V prevažnej väčšine určite nie.“

Bývalý rozhodca Šramka chcel vyčistiť futbal, ale na jar tohto roka ho zbili neznámi páchatelia. Mohlo to vniesť strach medzi ľudí, ktorí by možno aj hovorili o korupcii?

SkryťVypnúť reklamu

„Napadnutie rozhodcu Šramku polícia nevyriešila, vyšetrovanie prerušila. Zväz hneď požiadal policajného prezidenta, aby prípadu venoval maximálnu pozornosť. Je otázkou efektivity polície a možnosti preukázať veci. Nemôžete chcieť, aby futbalový zväz robil metódami, na ktoré nemá zo zákona právo. Nemôžeme nariadiť odpočúvanie telefonátov, nemôžeme nasadiť agenta provokatéra.“

V Taliansku korupciu odhalila finančná polícia. Prečo to nie je možné u nás?

„Ani v Taliansku neinicioval vyšetrovanie futbalový zväz, prišla na to sama polícia.“

Po priznaní bývalého rozhodcu Diňu ste povedali, že sa bojíte, aby sa z vlny nestalo tsunami. Nebolo by lepšie, aby tsunami prišlo a očistilo futbal z podozrení?

„Hovoril som to preto, že tsunami je deštrukčné. Veľmi chcem, aby sme chytili lumpov a potrestali ich. Myslím to s bojom proti korupcii vážne, čo som aj ukázal, dohodli sme sa prokuratúrou na spolupráci. Verím, že prípad rozhodcu Diňu bude mať aj preventívny účinok. Lenže nechcem urobiť z futbalu kriminalizovanú činnosť, od ktorej odstúpia sponzori, rodičia, deti len preto, že to je teraz módne.“

SkryťVypnúť reklamu

Je dnes v najvyššej futbalovej súťaži skorumpovaný rozhodca?

„Myslím si, že teraz nie.“

Čo Eduard Cichý?

„Má zastavenú činnosť, navyše je to prípad z Česka. Ani jemu korupciu nedokázali, napriek tomu sme ho vyradili z našej listiny, prišiel o možnosť byť medzinárodným rozhodcom. Keby sa mu dokázala nevina, musíme sa mu ospravedlniť a nahradiť škodu. U mňa platí prezumpcia neviny a dôvera. Dôverujem, kým ma niekto nesklame. Keď ma sklame, zneužije dôveru, budú najprísnejšie športové sankcie, aké naše normy povoľujú.“

Veríte Diňovi, že bral od šéfov klubov peniaze za ovlyvňovanie zápasov, a že brali aj delegáti zápasov a ostatní rozhodcovia, ktorí pískali s ním?

„Keď by nebral, načo by to hovoril? Otázne je, či to dokáže. Hovorí o veciach osem rokov starých, keď som ešte nebol prezidentom zväzu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ste presvedčený, že korupcia nie je až taká rozsiahla, ako sa hovorí. Čo keby teraz polícia prišla na to, že korupcia vo futbale je rozsiahla?

„Nepripúšťam takúto hypotézu. Pripúšťam možnosť, že v jednotlivých prípadoch sa môže niečo preukázať. Na Slovensku nie sme anjeli a nežijeme vo vákuu.“

V minulosti boli problémom rodinné prepojenia. Delegát zápasu, ktorý hodnotí výkon rozhodcov, bol otec hlavného rozhodcu...

„Na jeseň sme zastavili možnosť delegátov a rozhodcov v príbuzenskom vzťahu.“

V roku 1999 bol reprezentačný tréner Dušan Galis, ale keď vás zvolili za prezidenta zväzu, odstúpil. Hovoril o vás nepekné veci a tvrdil, že s vami nemôže spolupracovať. Čo sa medzi vami stalo, že o niekoľko rokov už spolupracovať s vami mohol a stal sa trénerom? Čo to hovorí o jeho charaktere?

SkryťVypnúť reklamu

„Na to by musel odpovedať on. Ale aj keď sa ma jeho vtedajšie vyjadrenia do­tkli, nebránili mi v tom, aby som záujem futbalu nenadradil nad svoje osobné pocity a nepodporil ho do funkcie reprezentačného trénera. Následná spolupráca bola a je medzi nami korektná.“

Je vo futbale mafia, sú niektoré kluby prepojené na mafiu a mafiánske peniaze?

„Myslím si, že nie. Na čele ligy je Žilina, je pán Antošík mafián? Na druhom mieste je Artmedia, je pán Kmotrík mafián? Sú mafiáni Podolák z Košíc, Filo z Ružomberka?“

V minulosti boli vo futbale mafiánske peniaze?

„Bolo obdobie, keď sa okolo klubov pohybovali ľudia, ktorí boli spájaní s podsvetím.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 254
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 031
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 130
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 934
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 829
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu