"Kedysi, keď boli lyžiarske topánky nižšie a menej kvalitné, dochádzalo k zlomeninám najmä v oblasti členkov. Teraz sa miesta zranení posunuli vyššie. Keďže je členok v lyžiarke dobre fixovaný, najčastejšie sa vyskytujú poranenie mäkkých častí kolien - meniskov a väzov. Ak je potrebný menej zložitý operačný výkon, na svah sa dá vrátiť aj o mesiac. Ak ide o niečo zložitejšie, napríklad pretrhnuté väzy, obdobie rekonvalescencie býva dlhšie a môže trvať aj viac ako pol roka," vysvetľuje doktor Libor Sestrienka z oddelenia úrazovej chirurgie v Nemocnici sv. Cyrila a sv. Metoda v Petržalke.
"Dnes je v móde agresívnejšie jazdenie a pri páde môže dôjsť k poraneniu na akejkoľvek časti tela. Operovali sme napríklad chlapca, čo si odtrhol obličku. Určite si vždy pred sezónou treba dať nastaviť viazanie. Minimum, čo môžete urobiť už na svahu, je rozcvičiť sa, zahriať svaly, ponaťahovať sa."
K lepšej kondičke prispeje domáca príprava
"Rozcvičiť sa pred jazdou je naozaj minimum, čo môžete pre svoje telo spraviť. Ponaťahovať sa, urobiť si niekoľko zahrievacích drepov, rozcvičiť kolenný a bedrový kĺb. Potrebné je aj rozhýbanie rotačných svalov trupu a ramena. Nie švihovými cvičeniami, ale skôr ťahovými a počtom opakovaní zväčšovať rozsah," navrhuje Peter Hlaváč, kondičný tréner.
Podľa neho je ideálne, ak sa na fyzickú záťaž na svahu pripravíte vopred. Stačí aj doma. "Na začiatok by som odporúčal prebudiť stehenný sval. V sede, alebo v ľahu s vystretou nohou a špičkou smerujúcou k telu zatínať predný stehenný sval. Dá sa to robiť pri televízii, pri počítači, ale aj v aute. Začal by som pri dvesto opakovaniach, postupne by som pridával až na 1000 denne. Nie naraz, s prestávkami počas celého dňa. Pridať by ste mali aj strečing - naťahovanie svalov celého tela."
Domáca posilňovňa
Ďalšou fázou by mali byť posilňovacie cvičenia na nohy, najlepšie s vlastnou hmotnosťou. Napríklad drepy, ktoré zaťažujú predný i zadný stehenný sval, svaly zadku a čiastočne aj lýtka. "Dobrý cvik je výdrž v podrepe, ktorý simuluje lyžiarsky postoj. Postupne si môžete zobrať do rúk nejaké závažia, alebo predlžovať čas výdrže. Dobré sú aj výpady do podrepu, do strán, dopredu či dozadu. Dobre vplýva aj spinning, jazda na špeciálnom stacionárnom bicykli so zotrvačníkom, na ktorom sa dajú simulovať reálne podmienky bicyklovania v prírode."
Strečing po každom cvičení by mal byť samozrejmosťou, lebo svaly sú náchylnejšie na zranenia, keď sú skrátené. Keď zväčšíte rozsah pohybu vo svaloch a kĺboch dolných končatín, zvyšujete možnosť, že sa nezraníte. "Takáto domáca príprava by mala trvať aspoň mesiac pred lyžovačkou, aby mala efekt. Inak si vyvoláte len svalovicu," dodal Hlaváč.