FOTO |
Pred pár rokmi sa objavovali zaručené predpovede, že lyžovanie bude ustupovať čoraz viac populárnejšiemu snoubordingu. Výrobcovia lyží však zariskovali. Z vtedy menšinového carvingového lyžovania (extrémne oblúky s maximálnym naklonením tela nad svah) si požičali nápad a prispôsobili ho tak, aby bol na prospech širšej vrstve lyžiarov. Rýchlo sa ukázalo, že vlastnosti vykrojených lyží piškótového tvaru môžu prospešne využiť všetci.
A tak klasické rovné lyže síce úplne zo svahov vymizli, lenže nenahradili ich snoubordy, ale carvingové lyže.
Výhody carvingových lyží
Aké výhody teda majú carvingové lyže, a prečo sa stali také obľúbené? Uľahčujú začatie (nasadenie) oblúka a tým urýchľujú nácvik vedenia lyží v oblúku a po hranách. Dá sa na nich jednoduchšie zastaviť. Túto vlastnosť majú preto, že sú kratšie, na špičke a päte širšie, v strede naopak užšie. Na rekreačné jazdenie rozlišujeme tri základné kategórie carvingových lyží. Pre začiatočníkov, pre pokročilých a pre výborných lyžiarov.
Tie najjednoduchšie modely majú jadro z polyuretánovej peny alebo z dreva, aby lyža bola mäkká a dobre sa ovládala. V lyžiach pre pokročilých sa tiež používa drevené jadro, alebo sa drevo kombinuje s laminátom, či inými materiálmi. Ešte vyššia a zároveň najtvrdšia kategória lyží sa vyrába s titánovým alebo karbónovým jadrom.
Vyberajte, dajte si poradiť
Cena zohľadňuje príslušnosť k jednej z troch kategórií. Lacnejšie lyže sú pre začiatočníkov, pokročilí nech si vyberú lyže v cene do 12-tisíc korún. Ak sa rozhodnete pre kúpu v supermarkete, rátajte s nižšou životnosťou. Nižšia cena zodpovedá zväčša najnižšej začiatočníckej kategórii.
Investícia do dobrého lyžiarskeho výstroja nie je malá, preto sa vyberte do dobrého športového obchodu. Ak máte pocit, že vám nevedia poradiť, radšej choďte inam. Dobrého predavača by malo zaujímať viacero vecí. Vaša hmotnosť, aký ste lyžiar, akým štýlom jazdíte, v akých terénoch sa najčastejšie pohybujete, či máte radšej malé, alebo veľké oblúky. Podľa toho by vám mal vybrať ten najvhodnejší model. Posudzujte viac modelov, porovnávajte.
Tipy a rady
Vyskúšajte secondhand
V bazároch alebo secondhandoch môžu byť ceny nižšie o 30 až 75 percent oproti pôvodnej cene. Obchodníci zväčša ponúkajú kvalitný jedno- až dvojročný tovar z kategórií pre pokročilých a výborných lyžiarov. Svoje optimálne vlastnosti by si pri dobrej starostlivosti mal udržať minimálne dva-tri roky.
Jazdené lyže si treba skontrolovať, či nie je mechanicky porušená skĺznica, hrany, lyže nesmú byť prešliapnuté. To by znamenalo, že už stratili svoju pružnosť. Overte si to. Položte lyže na zem na skĺznicu a stred lyže by mal byť kúsok nad zemou. Druhou možnosťou je pritlačiť lyže skĺznicami k sebe. Na konci pohybu, keď sa už skĺznice vzájomne dotýkajú, by ste mali cítiť, že lyža vám kladie určitý odpor.
Viazanie treba skontrolovať vizuálne. Nesmie mu chýbať žiadna mechanická časť. Jeho funkčnosť sa dá vyskúšať tak, že doň zapnete lyžiarku.
Servis
Pred sezónou a po kúpe nových lyží a viazania je potrebné odborné nastavenie. Ak sa zmenila vaša hmotnosť, treba to povedať. Nastavenie viazania závisí aj od toho.
Dajte si nabrúsiť hrany, zaliať nerovnosti na skĺznici, navoskovať ju.
Na paliciach skontrolujte, či sa pútka na vrchnej časti palíc nepretrhli (pri lyžovaní musia byť založené na rukách). Na spodnej časti nesmú chýbať krúžky, inak sa vám palica pri lyžovaní bude zapichávať hlboko do snehu.
Voskovanie
Voskuje sa aj napriek používaniu najmodernejších materiálov. Sneh sa potom nelepí na skĺznicu a predlžuje sa jej životnosť.
Ako prvú záchranu pred lepkavým snehom použite pevné vosky či klasickú sviečku. Vydržia však len niekoľko jázd, potom sa ošúchajú.
Najlepší je univerzálny tekutý vosk, ktorý vám v servise zažehlia do skĺznice. Takéto ošetrenie je trvácnejšie.
Ak sa nebudete o skĺznicu starať, začne vám časom vysychať, dostane sa do nej vzduch a môže sa vydúvať. Doprajte jej voskovanie aspoň raz za sezónu.