Demokratickí kongresmani už naznačili, že prijmú legislatívu limitujúcu emisie škodlivých látok. Demokrati prevezmú vedenie všetkých významných výborov. Výnimkou nie je ani senátny výbor pre životné prostredie a verejné práce, ktorý povedie senátorka Barbara Boxerová.
Globálne otepľovanie nazýva „najväčšou výzvou našej generácie“. Je to výrazný posun od súčasného predsedu, republikána Jamesa Inhofa, ktorý tvrdí, že otepľovanie je podvod.
Výbor pre energetiku a prírodné zdroje bude viesť Jeff Bingaman, ktorý vyhlásil, že s „globálnym otepľovaním sa musí niečo robiť“. Trojicu dopĺňa nezávislý senátor Joseph Lieberman, ktorý podporuje demokratov.
Nedávno prezidentovi Georgeovi Bushovi adresovali výzvu, v ktorej sa hovorí, že budúci Kongres chystá „zmysluplnú legislatívu“.
„Keď začne zasadať nový Kongres v januári, sľubujeme, že prijmeme efektívny systém povinných limitov na emisie skleníkových plynov. Musíme spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na efektívnej a spravodlivej globálnej dohode,“ tvrdia senátori.
Kľúčový verdikt by mohol čoskoro priniesť Najvyšší súd, ktorý rozhodne, či je povinnosťou vlády regulovať znečisťujúce emisie.
Aj energetické spoločnosti už dali vedcom za pravdu, že globálne otepľovanie existuje, a pripravujú sa novú reguláciu. Cieľom ich lobistov je teraz dosiahnuť, aby boli pravidlá čo najjasnejšie, píše Washington Post. Nevýhodné by pre nich bolo, ak by čelili rôznym reguláciám na štátnej a federálnej úrovni.
„Musíme niečo robiť so skleníkovými plynmi. Pre Shell je debata v tomto skončená. Keď sa 98 percent vedcov zhoduje, máme spochybňovať vedu?“ povedal prezident Shell John Hofmeister v nedávnom prejave. Pridáva sa aj ExxonMobil, ktorý roky odmietal dôkazy o otepľovaní spôsobenom emisiami.
Niektoré spoločnosti však stále obhajujú starú politiku. TXU Corp. plánuje investovať desať miliárd dolárov na výstavbu jedenástich nových tepelných elektrární, čím ešte zdvojnásobia ročné emisie tejto spoločnosti.
Environmentálne skupiny zmeny vo Washingtone vítajú. „Teraz príde rastúci tlak a pozícia Bushovej administratívy sa čoskoro stane historickým prežitkom,“ povedal agentúre AFP Steve Sawyer z organizácie Greenpeace.
Správy prichádzajú v čase, keď sa v Nairobi skončili ďalšie rokovania o Kjótskom protokole, kde Washington stále obhajuje pôvodnú pozíciu. Podľa prezidenta sú jasne stanovené limity emisií zlým prístupom a ich výška by mala závisieť od dobrovoľného rozhodnutia štátov.
Bush odmietol podpísať Kjótsky protokol s tým, že škodí americkej ekonomike.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan