ždiť všetkých poistencov štátu, teda napríklad nezamestnaných, penzistov alebo deti, do štátnych zdravotných poisťovní. Rezort zdravotníctva argumentuje aj tým, že sa mu nezdá primerané, ak jedna zo súkromných poisťovní mala v prvom polroku zisk 500 miliónov korún. „Tieto prostriedky mali byť použité na platby poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková.
Súkromné poisťovne sa nedávno vyjadrili, že takýto krok by znamenal začiatok demontáže terajšieho systému verejného poistenia.
Inšpirovaní úniou
Experti varujú, že zoštátnenie poisťovní by mohlo vniesť do zdravotníctva viac korupcie a predražiť ho. Právnici hovoria o riziku protiústavnosti. „Je nesporné, že by sa rozšírila korupcia, keby sa odstránila zo systému konkurencia,“ povedal expert na zdravotné odvody Jozef Mihál. Myslí si, že návrat k jednej zdravotnej poisťovni by bol krokom späť. Podľa neho súčasný systém viacerých poisťovní meniť netreba, pretože „to bolo naštartované dobrým smerom a ľudia začínajú pociťovať jeho pozitíva“. Ministerstvo zdravotníctva sa nechalo inšpirovať desiatimi štátmi v Európskej únii, ktoré majú iba jednu poisťovňu. „Takouto možnosťou by sme chceli docieliť to, aby sa predchádzalo rôznym podvodom, či už zo strany občanov, alebo poskytovateľov a aby nedochádzalo k nelegálnym zneužívaniam prostriedkov z verejného zdravotného poistenia,“ povedala Balázsiková.
Ministerstvo by tým podľa nej získalo „lepší prehľad a kontrolu nad finančnými prostriedkami z verejného zdravotného poistenia“. Spoluautor zdravotníckej reformy Peter Pažitný z Health Policy Institute návrat k monopolu v zdravotnom poistení neschvaľuje.
„Zdroje jednej poisťovne by neboli efektívne využívané na zlepšovanie zdravia občanov, ale na uspokojovanie záujmov politických strán a rozličných lobistov,“ povedal Pažitný. Skúsenosti z iných sektorov podľa Pažitného dokazujú, že pre občana ako spotrebiteľa je „výhodnejšie mať niekoľko súkromných bánk ako jednu štátnu, či niekoľko typov hypermarketov ako jeden Prior“. To isté podľa neho platí aj pre zdravotné poisťovne.
Súkromné zdravotné poisťovne už do podnikania vrazili stovky miliónov. Štát by im to musel pri vyvlastnení vrátiť. Okrem toho by si zrejme nárokovali aj ušlý zisk. „Ak by sa to urobilo, hraničilo by to s protiústavnosťou,“ reaguje na úvahy o zavedení systému jednej zdravotnej poisťovne advokát Tomáš Kamenec. Zdravotníctvo je podľa Kamenca v súčasnosti už v takom stave, že reálne sa to nedá uskutočniť.
„Ak by sa tento systém zaviedol, spôsobil by administratívny chaos, miliardové straty a rozvrátil by aj nákup zdravotnej starostlivosti,“ povedal výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč.
Valentovič obracia kabát?
Pripomína, že terajší minister Valentovič bol ešte donedávna zástancom systému viacerých zdravotných poisťovní. „Návrat k jednej poisťovni je politicky neakceptovateľný, lebo o tom nehovorí programové vyhlásenie vlády,“ povedal Kováč.
Rezort zdravotníctva argumentuje aj tým, že viac peňazí do zdravotníctva by sa získalo tým, že na prevádzku jednej poisťovne by sa minulo menej peňazí. Teraz je na trhu až sedem poisťovní, od nového roka, keď sa zlúčia Sidéria a Dôvera, ich zostane o jednu menej.
„Ak ma štát ambíciu aby Všeobecná zdravotná poisťovňa bola jedinou poisťovňou, môže to podľa Pažitného dokázať vo férovom boji o poistenca,“ povedal. Zatiaľ tomu podľa neho nič nenasvedčuje, „lebo Všeobecná zdravotná poisťovňa tento rok stratila viac ako 400-tisíc poistencov“.
Balázsiková zdôraznila, že návrh, aby bola iba jedna štátna zdravotná poisťovňa, je len v rovine úvah a že sa na ňom ešte reálne nepracuje.