Popri Japonsku a USA držiacich sa na prvých svetových priečkach v oblasti výskumu a Číne, ktorá ich veľmi rýchlo dobieha, sa aj Európska únia rozhodla podstatne zvýšiť svoje investície do tejto oblasti. Rámcový program sa skladá zo štyroch špecifických programov nazvaných Spolupráca, Nápady, Ľudia
a Kapacity, ktoré spolu pokrývajú množstvo tematických oblastí.
Prostriedky budú určené najmä na podporu malých
a stredných podnikov, mladých výskumníkov a žien.
Rozhodlo sa, že program nesmie financovať výskum ľudských klonov pre reproduktívne účely, výskum zameraný na modifikáciu genetického dedičstva ľudských bytostí, ani výskum zameraný na tvorbu ľudských embryí určených na výskumné účely či účely obchodovania s kmeňovými bunkami.
Poslanci hlasovali za to, aby boli prostriedky z programu určené najmä na podporu malých a stredných podnikov (MSP), mladých výskumníkov a žien - výskumníčok. Odhlasovali preto pozmeňujúci návrh, ktorý požaduje, aby bolo pre malých a stredných podnikateľov vyčlenených aspoň 15 percent prostriedkov z rozpočtu časti Spolupráca. Poslanci odporúčajú aj podporu mladých výskumníkov v rannej fáze ich vedeckej kariéry a zavedenie opatrení, ktoré by zabránili "úniku mozgov" z EÚ.
Za prioritné považuje Parlament predovšetkým oblasť energie (2/3 rozpočtu tejto časti majú ísť na činnosti súvisiace s obnoviteľnými energiami, energetickou výkonnosťou a úsporou) a oblasť zdravia.
Program by mal teda podľa poslancov financovať výskum v týchto oblastiach:
n Zdravie
n Potraviny, poľnohospodárstvo a biotechnológie
n Informačné a komunikačné technológie
n Nanoveda, nanotechnológie, materiály a nové výrobné technológie
n Energia
n Životné prostredie (aj klimatické zmeny)
n Doprava (aj aeronautika)
n Socio-ekonomické a humanitárne vedy
n Bezpečnosť
n Vesmír