percent akcií,“ povedal hovorca rezortu Branislav Zvara. O tom, ako sa spor vyriešil, nechcel hovoriť. Ministerstvo si však zrejme nárokom na akcie nie je úplne isté. Na otázku, či ešte môže Ilčišin získať akcie súdnou cestou, nás totiž Zvara odkázal na právnikov: „Je to právna otázka.“
Právny zástupca ministerstva hospodárstva Martin Krivák však nemá informácie, že by bolo niektoré zo súdnych konaní právoplatne ukončené.
Podľa informácií denníka SME sa 12. decembra na Najvyššom súde uskutoční pojednávanie, a až tam sa má rozhodnúť, či má Ilčišin na 34 percent akcií Transpetrolu právny nárok.
Vraj nevykonateľné rozhodnutie
Celý problém okolo akcií ropného prepravcu sa začal v roku 1995. Vtedy údajne vznikla spoločnosti ILaS z Vranova nad Topľou škoda vo výške asi 43 miliónov korún pre rozhodnutie Daňového úradu vo Vranove nad Topľou. Ústredné daňové riaditeľstvo toto rozhodnutie neskôr zrušilo. Vranovský okresný súd v roku 1997 rozhodol, že vzniknutú škodu malo Ilčišinovým firmám uhradiť ministerstvo financií, ktorému vtedy šéfoval Sergej Kozlík.
Rezort financií však považoval súdne rozhodnutie za nevykonateľné a sumu neuhradil. Následne sa uskutočnila exekúcia, keď exekútorka Milada Korimová „skonfiškovala“ akcie Transpetrolu. Ich následným predajom poverila spoločnosť Classinvest Slovakia a tá ich predala osobám personálne a majetkovo spriazneným s firmami Ignáca Ilčišina asi za 60 miliónov korún. Ich trhová hodnota sa v tom čase odhadovala na viac ako dve miliardy. Navyše, v predstavenstve Classinvestu bol v tom čase aj samotný Ilčišin. Firme bolo neskôr odňaté povolenie na obchodovanie s cennými papiermi, v súčasnosti je v likvidácii.
Nezákonné presuny akcií
Prevod akcií ropného prepravcu však podľa právneho zástupcu ministerstva hospodárstva Martina Kriváka v tom čase nebol možný. Platil totiž zákon o zákaze privatizácie strategických podnikov, a teda aj Transpetrolu. Podľa tohto zákona nemohli akcie firmy zmeniť majiteľa. Nezákonnosť prevodu týchto akcií potvrdil už aj Najvyšší súd.
Navyše, akcie Transpetrolu boli v rukách ministerstva hospodárstva, no exekúcia sa týkala ministerstva financií. Exekútorka teda nemala siahnuť na tieto akcie. Aj preto Stredisko cenných papierov na základe požiadavky ministerstva financií vrátilo akcie, ktoré už boli na účtoch vranovských firiem, späť ministerstvu hospodárstva. Tie sa koncom deväťdesiatych rokov obrátili na súd a niektoré asi z 20 súdnych konaní ešte stále nie sú ukončené. Ak by vranovské firmy uspeli, štátu by ostalo len 17 percent akcií Transpetrolu.
Bývalý minister financií Ivan Mikloš označil v minulosti celú kauzu za podvod ľudí spriaznených s vranovským podnikateľom Ilčišinom.