evyriešené historické spory medzi Tureckom a Cyprom zabránili obom štátom pristúpiť na dohodu, ktorá Ankare ponúkala pokračovanie európskych rozhovorov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa teraz zastavia.
Krach intenzívnej diplomacie za zatvorenými dverami priznali včera Fíni, ktorí ako šéfovia únie v tomto polroku rokovania viedli. „Bude to mať následky, veci nemôžu pokračovať akoby sa nič nestalo,“ povedal fínsky minister zahraničia Erkki Tuomioja.
Turecko dostalo od Bruselu ultimátum do 6. decembra otvoriť svoje prístavy a letisko lodiam a lietadlám z Cyprusu. Umožniť obchod medzi oboma štátmi vyplýva z podmienok začatia vstupných rozhovorov, na ktoré vlani Turecko pristúpilo, v praxi však cyperský tovar a pasažierov blokuje. Ako jediný štát na svete totiž odmieta z historických dôvodov uznať legitimitu juhocyperskej republiky, obývanej prevažne etnickými Grékmi, a bráni sa, že v dohode o podmienkach štartu rozhovorov žiadny dátum o uznaní Cypru nie je.
Hlavným tureckým argumentom proti koncu blokády však bol bojkot tentoraz Cypru. Európske štáty sa zaviazali, že zároveň s prijatím Cypru za člena únie pomôžu chudobnejším cyperským Turkom. Zmluvu o výmene tovaru medzi nimi a úniou Cyperčania zatiaľ nedovolili schváliť.
Turecké NIE zaskočilo viacerých. Po Fínoch preberajú predsedníctvo Nemci a tí vzhľadom na protiturecké naladenie verejnosti majú malú motiváciu obnoviť rozhovory.