áciám vstúpiť do Európskej únie.
Bezpečnostné opatrenia budú mimoriadne, akékoľvek ohrozenie pápeža by ešte viac pošramotilo napäté vzťahy medzi západom a východom. Benedikt XVI. preto nebude počas cesty používať populárny papamobil. Cestovať bude len v uzavretom aute.
Hoci v uplynulých dňoch Benedikt XVI. znovu zdôraznil, že cestou chce vyjadriť „úctu a úprimnú náklonnosť,“ mnohotisícové demonštrácie v Istanbule potvrdili, že medzi militantnými stúpencami islamu panujú voči nemu nepriateľské nálady.
Návšteva mala byť pôvodne stretnutím katolíckeho pápeža (1,1 milióna veriacich) s predstaviteľmi pravoslávnej cirkvi (250 miliónov) v Istanbule. Dnes je to oveľa komplikovanejšie - štyri dni Benedikta XVI. v Turecku so sebou povlečú bremeno starších aj novších konfliktov medzi východom a západom, moslimami a kresťanmi, Európou a Tureckom. Podnet na vyostrenie dal v septembri Benedikt prejavom, v ktorom spojil moslimskú vieru s násilím. Vzápätí sa za citáciu ospravedlnil a snažil sa vysvetliť, že bola nesprávne pochopená.
Viacerí Turci tiež nemôžu pápežovi zabudnúť, že sa v roku 2004, vtedy ešte ako kardinál Joseph Ratzinger vyslovil proti tureckým ambíciám na členstvo v EÚ a Ankare poradil, aby sa zamerala na islamský svet. Dal tiež najavo pochybnosti, či Turecko vôbec má miesto medzi európskymi krajinami, pretože „vždy predstavovalo úplne iný kontinent, ktorý je v trvalom kontraste voči Európe“. V nedeľu vatikánsky hovorca Federico Lombardi vyhlásil, že Vatikán vôbec nie je proti začleneniu Turecka do EÚ, pokiaľ Ankara splní členské kritériá.
Vatikán i Ankara na poslednú chvíľu spravili ústretové gestá, aby situáciu upokojili. Pápež potvrdil, že v Istanbule navštívi Modrú mešitu, ktorá je považovaná za najvýznamnejšiu náboženskú stavbu v Turecku. Podľa Vatikánu ide o „znamenie rešpektu“ k moslimom.
Aj kancelária tureckého premiéra ubezpečila, že Recep Tayyip Erdogan sa s Benediktom XVI. predsa len stretne. Pôvodne sa so schôdzkou nerátalo, premiér tvrdil, že nemá počas pápežovej návštevy čas, lebo cestuje na summit NATO v Rige.
Nech predchádzajú pápežovu návštevu akékoľvek nálady, „ide o krok správnym smerom“, zdôraznil včera najvyšší turecký duchovný predstaviteľ Ali Bardakoglu. Veľký mufti pritom upozornil, že „po tom všetkom, čo sa stalo (Benediktov výrok na adresu islamu)... nemôžeme chápať pápežovu návštevu Turecka ako dostatočný krok otvárajúci dvere k dialógu a ako liek, ktorý po uvedených nešťastných výrokoch vylieči všetky rany“.