Scénické čítanie z jej knihy poézie Dcéra Oľgy a Lea, v ktorej sa autorka v mysli vracia k osudu miliónov Židov za druhej svetovej vojny, bolo jedným z podujatí prvého ročníka festivalu židovskej kultúry Deväť brán, ktorý sa uplynulý víkend konal v Bratislave.
Festival odštartoval na Slovensku novú tradíciu. Vychádza z česko-nemeckej spolupráce na rovnomennom festivale Devět bran, ktorý sa tento rok konal v Prahe už po siedmy raz. Jeho zakladateľ a prezident Arnošt Lustig nezastupoval poéziu Věry Weislitzovej náhodou. Podobne ako jeho manželka aj on má bolestnú skúsenosť s koncentračnými tábormi. „Obdivujem ľudí, ktorí dokážu znásobovať krásu,“ povedal na adresu Zity Furkovej a Zuzany Kronerovej, ktoré jej poéziu na javisku čítali.
Večer sa niesol predovšetkým v znamení Lustigových spomienok na život s Věrou. „Je to človek, ktorý koná na základe vlastného presvedčenia. Občas je príliš tvrdohlavá, ale to, čo urobí, je vždy správne,“ hovorí o nej. Verše z útlej knižky, ktorá u nás vyšla tento rok, preložil do slovenčiny Ľubomír Feldek a označil ich za dokumentárnu poéziu, ktorá nepotrebuje doslov.
Podľa Lustiga patrí jeho manželka Věra medzi ľudí s dušou, ktorá dokáže zbásniť pravdu. „Dobre vie, čo znamená pre človeka pamäť, pretože tá zostáva jediným hrobom pre tých, ktorí ho nemajú.“
Autor: ea