li.
Polícia ich – okrem jednej – vypátrala. V novembri sa vrátili do knižnice.
Zatiaľ nikto nevie, kde sa nachádza posledná.
„Ide o knihu z roku 1509 O nepoškvrnenom počatí Panny Márie od Isidora des Isolanis. V jednom zväzku s ňou boli zviazané aj dve ďalšie diela: Hovory k sv. Augustínovi (1511) a Sviatok návštevy Panny Márie (1584),“ povedal správca diecéznej knižnice Ladislav Belás. Hodnota ukradnutého zväzku je údajne okolo štvrť milióna korún.
Ešte väčšia škoda vznikla na atlase, ktorý sa knižnici vrátil poškodený.
„Keď som ho videl, zaúpel som. Chýba na ňom obal, prvých devätnásť strán je vytrhnutých. Ľúto mi je najmä za 16. stranou, kde bola na okraji poznačená Nitra. Zhrozená bola aj reštaurátorka, ktorá na atlase reštaurovala väzbu. Povedala nám, že ide o dielo, aké nemá na Slovensku obdobu. Len samotný obal má podľa nej hodnotu 100-tisíc korún,“ dodal Belás.
Atlas sa našiel niekoľko dní po krádeži v jednom z budapeštianskych antikvariátov. Zobrali obal a strany zo vzácneho diela tam alebo to urobil niekto iný, napríklad sám zlodej? Na tieto otázky zatiaľ správca odpovede nepozná.
Rovnako nie je známe, kto manipuloval s Ostrihomským misálom – omšovou knihou s notovými osnovami, ktorú vydali v roku 1513 v Benátkach. „Je z nej vyrýpaná signatúra knižnice, posledné strany sú vytrhnuté.“
Diecézna knižnica chce dať obe poškodené diela ohodnotiť. „Budeme sa súdnou cestou domáhať náhrady.“
Po krádeži, ktorá sa stala 15. augusta, sa Biskupský úrad rozhodol inštalovať do knižnice bezpečnostný systém.
„Už sa začalo s montážou alarmu, teraz čakáme na kamery,“ povedal nám správca.
Policajné vyšetrovanie stále pokračuje. Z krádeže bola obvinená zatiaľ len jedna osoba – 32-ročný Jozef z Levíc, ktorý sa zaoberá starožitnosťami. Stíhaný je na slobode.
Šokujúce je, že bol dlhoročným pravidelným návštevníkom knižnice. Práve on podľa znalca nakreslil plánik, ktorý sa po čine našiel v knižnici.
Kuriózne je, že bol nakreslený na druhej strane výzvy, ktorú dostal Jozef na uhradenie dlhu, takže tam bola aj jeho adresa.
Ďalšou kuriozitou je, že zlodej odniesol knihy, ktoré boli nachystané na prezenčné štúdium práve pre Jozefa. Ten však tvrdí, že on nekradol.
Štyri zo siedmich kníh našla polícia v Šahách – u muža, ktorý robil Jozefovi tlmočníka, keď cestoval po maďarských antikvariátoch. Šahan vraj netušil, že sú knihy kradnuté.
Dobrovoľne ich vydal polícii. Po dve ďalšie vycestoval do antikvariátu v Budapešti.
Siedme dielo sa stále nenašlo. Správca diecéznej knižnice Ladislav Belás neverí, že ho ešte niekedy uvidí.