Rádioaktívne látky sa podľa bývalého plukovníka KGB používali preto, že zabezpečovali stopercentný výsledok a obeti spôsobili veľké utrpenie.
Obvykle sa malinká kapsula bez chuti a zápachu vhodila nenápadne do čaju. Je možné, že týmto spôsobom bol otrávený aj Litvinenko.
Smrť bývalého ruského agenta síce stále nie je oficiálne vyšetrovaná Scotland Yardom ako vražda, ale ako „nevyjasnené úmrtie“. Avšak samovražda či náhodná otrava rádioaktívnou látkou polónium 210 je podľa expertov krajne nepravdepodobná.
Naopak, tak britskí, ako aj ruskí experti tvrdia, že vraždu nemohol uskutočniť amatér.
Londýnsky denník The Times zverejnil, že britskí rozviedčici disponujú dôkazmi o účasti zahraničných tajných služieb na Litvinenkovej vražde. Naopak, provládni ruskí poslanci hovoria o sprisahaní, za ktorým stojí oligarcha Boris Berezovský žijúci v londýnskom exile.
Britská polícia medzitým dokončila prehliadku reštaurácie Itsu, kde v inkriminovaný deň mal Litvinenko schôdzku a kde boli nájdené zvyšky rádioaktívnej látky.
Zatiaľ nikto z personálu ani hostí nepocítil príznaky ožiarenia, ale polícia žiada všetkých, ktorí boli v rovnaký deň ako Litvinenko v podniku, aby sa nechali zadarmo vyšetriť.
Vzhľadom na nebezpečie, ktoré látka polónium 210 predstavuje, bola zatiaľ odložená aj pitva Litvinenka a telo bolo z nemocnice prevezené na bezpečnejšie miesto.
Medzitým sa objavilo ďalšie meno podozrivého - Viktor Kirov. Údajne Litvinenko v niektorom z posledných rozhovorov povedal, že ho Kirov sleduje.
Istý Kirov pracoval na ruskom veľvyslanectve v Londýne do jesene 2005. Britskí kriminalisti sa teraz snažia odletieť do Ruska a vypočuť niekoľko osôb.