Násilie pokračovalo aj včera. Pri odvete za štvrtkové incidenty útočili včera šiitski ozbrojenci na sunnitskú štvrť. O život prišlo podľa prvých odhadov 30 ľudí. Ďalších 22 zahynulo po výbuchu v meste Tall Afar na severe krajiny.
V Bagdade vládlo počas včerajšieho dňa modlitieb napätie. Platil zákaz používania áut, výnimku mali len tie, ktoré prevážali telá štvrtkových obetí. Podľa tradície mierili na posvätný šiitsky cintorín v meste Nadžaf, vzdialenom asi 160 kilometrov južne od Bagdadu.
Úrady sa obávali, že sa zopakuje situácia z februára tohto roka. Po atentáte na najväčšiu šiitsku svätyňu v Samare sa hnev šiitov obrátil proti sunnitom a krajina sa ocitla na pokraji občianskej vojny.
K podobným incidentom prišlo aj včera v Bagdade. Ozbrojenci útočili granátmi na sunnitskú enklávu v šiitskej časti mesta. Podpálili pritom štyri mešity a niekoľko domov. Podľa odhadov polície o život prišlo približne 30 ľudí, ďalší boli zranení.
Štvrtkové útoky v šiitskej štvrti Sadr boli koordinovanou akciou. Šiitsky klerik Muktada Sadr, ktorého milície štvrť kontrolujú, včera vyzval sunnitských náboženských lídrov, aby vyhlásili fatwu proti organizátorom štvrtkových atentátov.
Jeho stúpenci v irackej vláde včera pohrozili, že ju opustia, ak sa premiér Nurí Malíki na budúci týždeň stretne v Jordánsku s americkým prezidentom Georgeom Bushom. Mali by diskutovať o postupnom odovzdávaní kontroly irackým silám. Sadrovi stúpenci označili Busha za zločinca zodpovedného za teror v Iraku. Malíki je naopak pod tlakom Washingtonu, aby šiitske milície odzbrojil. Od ich podpory je však značne závislý.
Autor: čtk, ma