však môže patriť aj niekomu zatiaľ neznámemu.
Polícia telo našla v apríli 2001 v značnom štádiu rozkladu. Muž bol mŕtvy asi pol roka. Ako príčinu smrti lekár určil pád zo skaly. Cudzie zavinenie alebo stopy po násilí však vzhľadom na čas, ktorý uplynul od smrti, nezistil.
Polícia zistila, že telo nepatrí nijakému slovenskému občanovi. V júni preto požiadala o pátranie Poľsko, Česko, Nemecko, Rakúsko, Ukrajinu a Rusko. "Vytypované osoby v Rakúsku, Nemecku a Česku neboli stotožnené," povedal hovorca Korch. Porovnávaním polícia vytypovala sama dve osoby - Gongadzeho a Zvuravleva. "Zamerali sme sa na veľmi široký okruh mužov vo veku medzi 30 až 40 rokov, vo výške dva metre a podobne," povedal Korch.
V septembri požiadali Ukrajinu a Rusko o detailnejšie identifikačné znaky, aby mohli porovnávanie dokončiť, ale odpoveď zatiaľ nedostali.
Ak by Gongadze alebo Zvuravlev prišli legálne na Slovensko, museli by dostať víza. O tom by mali byť záznamy na ministerstve zahraničných vecí. Zatiaľ si ich však nikto nepýtal. "Až do takýchto dôsledkov sme nešli. Snažíme sa potvrdiť alebo vylúčiť zhodu a ostatné budeme neskôr dopátravať," povedal Korch. Hovorca ministerstva Ján Škoda povedal, že informácie o tom, komu sme udelili víza, sa nezverejňujú.
Gongadze bol známym kritikom vlády bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu. Zmizol v roku 2004, predpokladá sa, že išlo o politickú vraždu na objednávku. (mož)