radičnými liberálnymi partnermi.
Možný je preto scenár veľkej koalície – spoločný kabinet konzervatívcov s druhou najsilnejšou Stranou práce. Obe strany sa vedia zhodnúť na tom, ako riadiť ekonomiku a súhlasia aj s obmedzením prisťahovalectva. Dohodnúť sa však na zostavení vlády bude mimoriadne náročné, lebo ide o tradične najväčších politických rivalov.
„Potrebujeme teraz odhodlanosť a chladné hlavy, lebo holandskí voliči očakávajú sociálnu a pevnú politiku,“ povedal premiér Balkenende.
Záujem vzbudil výsledok krajne ľavicovej Socialistickej strany, ktorá má teraz takmer trojnásobný počet poslancov. Strana s antiliberálnymi názormi kritizuje Európsku úniu a voličov si získala populistikým programom. Žiada zvýšenie minimálnej mzdy a štátnych príspevkov.
Analytici tvrdia, že jej úspech politikom po období reforiem signalizuje, že Holandsko musí byť sociálnejšie.
„Voliči vnímajú globalizáciu, imigráciu a stratu zvrchovanosti ako hrozbu pre svoju bezpečnosť a existenciu,“ napísal denník De Volkskrant. Tvrdí, že nie je náhoda, že vo voľbách uspeli strany, ktoré viedli vlani kampaň proti euroústave. Holanďania ju väčšinou odmietli v referende.
Na čele socialistov stojí populárny Jan Marijnissen, ktorý pracoval ako robotník a dnes vystupuje ako ochranca sociálne slabších. Podľa prieskumov by s ním išlo na pivo 20 percent Holanďanov, čo je najviac zo všetkých politikov.
Hlasovať prišlo viac než 80 percent registrovaných voličov, teda ešte o pár desatín viac ako v minulých voľbách.
Podľa holandskej tradície je teraz na rade kráľovná Beatrix, ktorá poverí víťaza volieb, aby sa zostavil vládu.
Politológovia nevylučujú, že rokovania uviaznu na mŕtvom bode a hlava štátu potom určí takzvaného informátora, ktorý sa pokúsi dosiahnuť kompromis.
Tesné voľby v Európe
NEMECKO
Konzervatívna koalícia CDU/CSU vlani na jeseň zvíťazila iba o percento nad sociálnymi demokratmi z SPD.
TALIANSKO
V apríli stredo-ľavá koalícia Romana Prodiho vyhrala voľby s náskokom iba 25–tisíc hlasov (0,06 percenta). Šéf pravice Berlusconi odmietal výsledky uznať a spor skončil až súd.
ČESKO
Pravicová ODS, spolu s ľudovcami a zelenými získala presne 100 hlasov. Rovnaký počet mali aj sociálni demokrati a komunisti.
RAKÚSKO
V októbrových voľbách získali sociálni demokrati iba o percento viac hlasov ako ľudovci kancelára Schüssela.
(čtk)
Autor: hud, čtk