.
Nemecké úrady tiež povedali, že zatkli ďalších dvoch zamestnancov telekomunikačného oddelenia firmy, čím sa počet zadržaných zvýšil na šesť. Ďalej oznámili, že na opakovanej sprenevere na úkor Siemensu sa zúčastnil „gang“ jednotlivcov prostredníctvom tajných bankových účtov, založených v iných štátoch.
Vyše 200 policajtov urobilo 15. novembra v Nemecku razie asi v 30 kanceláriách a sídlach zamestnancov. Bola to súčasť medzinárodného vyšetrovania údajnej sprenevery a možného úplatkárstva v Siemense. V tom čase tvrdili, že odhalili pochybné transakcie v hodnote asi 20 miliónov eur.
Úrady sa teraz usilujú zistiť, kam sa peniaze podeli. Podľa Christiana Schmidta-Sommerfelda, šéfa kancelárie prokurátora v Mníchove, polícia uzavrela prehľadávanie kancelárií Siemensu potom, čo zhabala 36-tisíc dokumentov. Tím kriminalistov začína prezerať dôkazy, povedal Schmidt-Sommerfeld.
Nemecké úrady pracujú koordinovane s vyšetrovateľmi v Taliansku a Švajčiarsku. Snažia sa určiť, kam až na firemnom rebríčku sprenevera siaha. Nemeckí prokurátori minulý týždeň vyjadrili podozrenie, že pochybné fondy sa využili na zaplatenie úplatkov, aby firma získala zákazky.
Vyšetruje sa v Taliansku, Švajčiarsku a v Nemecku
Hovorca Siemensu v utorok znovu zdôraznil, že firma spolupracuje s nemeckými úradmi a že chce prísť veci na koreň. Minulý týždeň Siemens pripísal údajnú spreneveru „konaniu jednotlivcov“ v rámci svojej divízie telekomunikácií pevných liniek.
Siemens sa v posledných mesiacoch zbavil väčšiny svojho neziskového telekomunikačného podnikania.
Nemecké úrady počas minulého týždňa prehľadali kancelárie Klausa Kleinfelda, generálneho riaditeľa spoločnosti, a ďalších členov vedenia Siemensu. Kleinfeld je podľa nemeckých prokurátorov považovaný za svedka, nie za podozrivého.
Nemeckí a talianski prokurátori tiež potvrdili, že Michaela Kutschenreutera, šéfa divízie nehnuteľností Siemensu a bývalého finančného šéfa telekomunikačného oddelenia, zatkli v minulom týždni.
Pri paralelnom vyšetrovaní vo Švajčiarsku tamojší federálny prokurátor povedal, že vyšetrujú troch podozrivých, ale v súvislosti s prípadom ešte nikoho nezatkli. Švajčiarske vyšetrovanie sa začalo v polovici roku 2005 po tom, čo miestna banka oznámila podozrivé transakcie švajčiarskej agentúre na prepieranie peňazí. Prokurátori tvrdia, že zmrazili vyše 10 miliónov eur.
Nemecké orgány činné v trestnom konaní pred týždňom povedali, že sa sústredia na dvanásť podozrivých. Desiati z nich sú súčasní alebo bývalí zamestnanci Siemensu.
K spreneverám údajne dochádzalo od roku 2002, ale talianski prokurátori Wall Streeet Journal povedali, že môžu byť ešte staršieho dáta a že sa neobmedzujú len na divíziu telekomunikácií. Chcú sa sústrediť na rakúske bankové účty, ktoré spravoval predstaviteľ Siemensu Karl von Jagemann. Ten je podozrivý, že riadil aktivity financujúce úplatkárstvo od polovice 90. rokov až do začiatku tohto mesiaca.
Bránil sa Siemens vyšetrovaniu?
Von Jagemanna zatkli minulý týždeň a je podozrivý zo sprenevery a prania špinavých peňazí, povedal hlavný prokurátor Bolzána Cun Tarfusser. Talianski vyšetrovatelia tvrdia, že na prípade pracujú od roku 2004 a sústreďujú sa na bankové záznamy, zahrnujúce vyše 60 miliónov eur. Podľa Cuna Tarfussera sa funkcionári Siemensu opakovane pokúšali blokovať jeho vyšetrovanie úplatkárstva tým, že v Rakúsku podnikali súdne kroky, aby zabránili vyšetrovateľom v prístupe k údajom z bankových účtov v Innsbrucku. Hovorca Siemensu včera povedal, že o týchto pokusoch mu nie je nič známe.
Talianski vyšetrovatelia povedali, že niektoré z transakcií, ktoré vyšetrujú, spadajú do rovnakej schémy: konzultačné zmluvy podpisovali poprední funkcionári Siemensu na práce, ktoré sa nikdy nevykonali; platby sa realizovali prostredníctvom spoločností sídliacich v „off short“ zónach na ostrovoch v Severnom mori a Portoriku.
Siemens už v minulosti spájali s prípadmi úplatkárstva, pričom niektoré z nich ešte nie sú uzavreté. Prokurátori v marci obvinili dvoch bývalých zamestnancov oddelenia výroby elektriny Siemensu, že ponúkli 65-miliónové úplatky v rokoch 1999 - 2002, aby zaistili zmluvy s talianskymi plynárenskými spoločnosťami. Prípad sa rieši na nemeckom súde.
Najnovšie vyšetrovanie predstavuje novú komplikáciu pre generálneho riaditeľa Siemensu Kleinfelda, ktorý prisľúbil, že každé z jedenástich divízií oddelení firmy splní do jari ciele minimálnej ziskovosti. Komplikuje aj nedávne úsilie firmy predať väčšinový podiel v „enterprise-networks“, poslednom veľkom pozostatku po telekomunikačnej divízii, ktoré má ročné tržby v sume 3 miliardy eur.
Siemens minulý týždeň povedal, že zreviduje svoje smernice obchodného správania, a dodal, že si najme ombudsmana. Hovorca spoločnosti odmietol komentovať totožnosť zamestnancov Siemensu, ktorých zatkli.
Autor: DAVID CRAWFORD MIKE ESTREL Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.