adne materiálne škody, ľuďom udalosť hneď pripomenula silnejšie zemetrasenie v okolí Sobraniec z mája 2003.
„Na Ukrajine desať kilometrov od mesta Berehov došlo o 8 hodine 15 minúte a 20 sekunde k stredne silnému zemetraseniu. Jeho lokálne magnitúdo určené predbežne zo záznamov národnej siete seizmických staníc je 4,3,“ informoval Peter Moczo z oddelenia seizmológie geofyzikálneho ústavu.
Najsilnejšie záchvevy a dunenie zrejme pocítili ľudia v juhovýchodných oblastiach Zemplína. „Začalo sa triasť sklo v dverách a poháre na poličke. Naše dve perzské mačky behali po byte ako splašené,“ opísal Jánoš Bogoy z Kráľovského Chlmca.
Otrasy zaznamenali aj obyvatelia Sobraniec. „Ležala som na posteli a počula, ako pukajú okná. Keď sa začala triasť aj posteľ, pozrela som sa na okno a videla, ako sa pohybujú žalúzie. Trvalo to asi päť sekúnd,“ povedala Slávka Bevilaguová.
Záchvevy zeme si všimli aj v Michalovciach. „Triasol sa mi monitor počítača,“ opisovala Mária Macková.
Seizmológovia dostali do pol druhej poobede hlásenia z 20 obcí. Najviac ich bolo z Košíc, viacero ľudí sa ozvalo z Humenného a Vranova nad Topľou. „V správach neboli žiadne zmienky o škodách,“ povedal Moczo. ´
Od začiatku roka by vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sú jednou z tektonicky aktívnych oblastí, mala pohyby zeme zaznamenávať lokálna sieť seizmických staníc. O jej budovaní rozhodla vláda v máji 2004, rok po tom, čo Zemplín postihlo zemetrasenie. V obci Jasenov v Sobranskom okrese poškodilo deväťdesiat percent domov.
Autor: rok, mpo