Európske štáty zostavili zoznam, na čo sa môžu tešiť Bielorusi, keď sa zbavia diktatúry: víza, štipendiá a dotácieRýchle vybavovanie víz, štipendiá pre študentov, peniaze na čističky odpadových vôd, nákup bieloruského textilu, budovanie diaľnic, opravy nemocníc, pozvánky do elitných európskych klubov. Toto všetko a ešte mnoho ďalších vecí by mohli Bielorusi dostať od únie, pokiaľ by na ich čele nestál totalitný vládca, ale demokraticky zvolený politik.
Európske štáty prvýkrát vo svojej histórii dali Bielorusku konkrétnu ponuku, ako by mohli vyzerať jeho budúce vzťahy so západným blokom. Okrem ponúk obsahuje spoločný dokument konkrétne podmienky a včera ho oficiálne dostal "na zváženie" bruselský vyslanec režimu, ktorý sa často označuje za poslednú diktatúru v Európe.
Týmto krokom sa únia snaží bojovať proti bieloruskej štátnej propagande, že o Bielorusov sa nikto na Západe nezaujíma. Ponúknutá pomoc zároveň zapadá do širšieho kontextu snahy únie získať na svoju stranu bývalé sovietske satelity vrátane Bieloruska. Je za tým snaha posilniť nárazníkovú zónu medzi Európou a Ruskom, a tiež ide o zisk možných nových zdrojov ropy a plynu.
"Máme pre Bielorusov odkaz: záleží nám na vás a sme pripravení vám pomôcť," zhrnula posolstvo dvadsaťpäťky eurokomisárka pre zahraničné vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. "Bielorusi sú hlavnou obeťou izolácie, ktorú na nich uvalil súčasný režim, a my budeme prví, kto ponúkne výhody pre demokratické Bielorusko," dodala.
Demokratické Bielorusko únia definovala takto: rešpekt k právu Bielorusov slobodne a demokraticky si zvoliť svojho lídra, prepustenie politických väzňov, rešpektovanie slobody slova a vyznania, vyšetrenie zmiznutých a zavraždených ľudí či postavenie nezávislej justície. Ponuka sa netýka len súčasnej opozície.
Na otázku, či by ju dostal aj Aleksander Lukašenko, pokiaľ umožní slobodné voľby, Ferrerová-Waldnerová odpovedala, že únia bude rešpektovať "každého demokraticky zvoleného lídra" Bieloruska. "Naša ponuka nie je viazaná na jednotlivca, ani časovo na budúce voľby. Ide o dlhodobý plán, ktorý tu odteraz bude," povedala eurokomisárka pre zahraničné vzťahy.
Nové členské štáty o stratégiu voči Bielorusku veľmi stáli a s výsledkom sú veľmi spokojné. Aj napriek tomu, že Lukašenko ponuku určite neprijme. "Je to takmer vylúčené. Podpílil by si tak pod sebou mocenský konár," povedal poľskému denníku Gazeta Wyborcza vodca bieloruskej opozície Aleksander Milinkievič.
Podľa jedného z diplomatov, ktorý sa na ponuke pre Bielorusko podieľal, "sa môže stať, že keď Putin dvanásťnásobne zvýši Minsku cenu za ruský plyn, Lukašenko zmení stratégiu".
Iný plán únia nechystá. Ekonomické sankcie zatiaľ vylúčila a už predtým uvalila zákaz vstupu pre 35 vysokých predstaviteľov režimu vrátane bieloruského prezidenta.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ,
Brusel