celého Slovenska. Tento vývoj sa dal podľa prezidenta IT asociácie Slovenska Juraja Sabaku očakávať. „K väčšiemu rozšíreniu počítačov prispel ročný pokles ich cien o 10 až 15 percent, posilnenie koruny a rast reálnej mzdy,“ povedal. V niektorých prípadoch zohráva podľa neho úlohu aj to, že ho ľudia „chcú mať preto, lebo ho má sused“.
Spolu s počítačmi pribúda v domácnostiach aj internet. V prvom polroku bolo k internetu pripojených 26,6 percenta domácností, pričom vlani to bolo 23,3 percenta. Nárast podľa Sabaku súvisí s poklesom cien za pripojenie a rastom priemernej mzdy. „Ľudí zlákala aj reklama operátorov, najmä on-line zábava, ktorú operátori ponúkajú,“ povedal. Ide napríklad o virtuálnu požičovňu filmov a hier či predaj hudby cez internet.
„Bohužiaľ, za rastom rozšírenia internetu nie sú on-line služby verejnej správy, teda eGovernment,“ povedal Sabaka.
eGovernment zahŕňa internetové služby verejnej správy ako podávanie daňového priznania, žiadostí o vydanie dokladov alebo registrovanie novej spoločnosti s ručením obmedzeným cez internet.
Asi pre 40 percent domácností je internet podľa prieskumu zbytočný. Zhruba tretina domácností nemá doma internet, lebo je pre nich jeho zavedenie pridrahé. Približne pre rovnakú časť respondentov sú vysoké aj mesačné poplatky za pripojenie. Oproti vlaňajšku je však internet dostupnejší, keďže asi pred rokom bolo pripojenie pridrahé takmer pre 37 percent domácností.
Tento prieskum nezahŕňa projekt Internet na vzdelanie, v ktorom získalo štátnu dotáciu na širokopásmové pripojenie k internetu 40-tisíc domácností.
Zároveň rastie aj rozšírenie rýchleho širokopásmového pripojenia k internetu. Kým vlani využívalo rýchle pripojenie asi 15,2 percenta domácností s internetom, tento rok je to 43 percent. Zároveň pokleslo rozšírenie klasického vytáčaného pripojenia dial-up a ISDN z takmer 61 na 44 percent.
Rast rozšírenia internetu a prechod na širokopásmové pripojenie vytvorí podľa Sabaku ďalší tlak na znižovanie cien za pripojenie a na rozširovanie obsahu „slovenského“ internetu. „Aj vláda si vari uvedomí, že internet už používa veľká časť obyvateľstva a začne rýchlejšie sprístupňovať služby eGovernmentu,“ povedal Sabaka.
Cez internet sa najlepšie predávajú knihy
BRATISLAVA - Ľudia nakupujú cez internet najmä knihy, odevy a športové potreby. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu, ktorý sa konal na jar tohto roku na vzorke 4500 domácností. Z ľudí, ktorí majú pripojenie na internet, však možnosť nákupu cez internet využilo za posledný rok len 11 percent. Túto možnosť využívajú viac muži ako ženy, no rozdiel nie je veľký.
Najväčší záujem o on-line nakupovanie majú podľa prieskumu vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Okrem kníh a oblečenia si používatelia kupujú cez internet dovolenky, hračky, nábytok, vstupenky na podujatia, filmy a hudbu.
(ik)