V posledných rokoch sa stáva priekopníkom aj v úplne inej oblasti - tvrdých zákonoch proti prisťahovalcom. Napätie rozdúchala nábožensky motivovaná vražda režiséra Thea van Gogha aj názory zavraždeného politika Pima Fortuyna, ktorý hovoril, že Holandsko už nesmie prijímať ďalších prisťahovalcov.
Prisťahovalectvo či zákaz nosenia moslimských šatiek na verejnosti sú témy, ktoré otvoril už dnes nebohý Fortuyn a stali sa súčasťou aj tohtoročných predčasných parlamentných volieb.
Strany tentoraz kládli najväčší dôraz na „nudnejšie témy“ reformy zdravotníctva, vytvárania nových pracovných miest či sociálne témy, napríklad ako matky zapojiť do pracovného procesu.
Potter verzus Kennedy
Dnešné voľby podľa analytikov prinesú tesný výsledok. Premiér a kresťanský demokrat Jan Peter Balkenende má v prieskumoch mierny náskok pred ľavicovou Stranou práce, ktorú vedie charizmatický Wouter Bos. Asi tretina voličov sa rozhodne až v poslednej chvíli.
Dôležité sú aj osobné sympatie k predsedom najsilnejších strán. Balkenendeho pred rokmi pre neskúsenosť a okrúhle okuliare prezývali Harry Potter. Dnes je z čarodejníckeho učňa uvoľnený a suverénny líder, ktorý konkuruje vyzývateľovi Bosovi. Toho pre neformálny štýl nazývajú holandský Kennedy.
Základný spor strán sa vedie o únosnosť reforiem – podľa ľavice to pravica za posledné štyri roky reformami napríklad v oblasti zdravotníctva prehnala a ľudia musia príliš veľa platiť. Pravica všetky opatrenia – výrazné škrty v štedrom sociálnom systéme – obhajuje ako nevyhnutnosť.
Súčasná Balkenendeho vláda sa rozpadla v lete po hádke okolo prípadu známej poslankyne somálskeho pôvodu Ayaan Hirsiovej Aliovej, ktorá klamala pri žiadosti o azyl. Aliová sa stala známa ako kritička islamu a napísala scenár k filmu Podrobenie, ktorý sfilmoval práve Theo van Gogh.
Aliová sa po škandále presťahovala do Ameriky a tam pripravuje pokračovanie filmu. Žije pod stálou policajnou ochranou.
Veľká koalícia
Odhaduje sa, že ani jedna zo strán nezíska väčšinu, aby mohla s menším koaličným partnerom vytvoriť pohodlnú vládu. Politológovia preto úplne nevylučujú ani scenár veľkej koalície, ktorý funguje v Nemecku a zrejme sa jej nevyhne ani Rakúsko.
Súčasnej stredo-pravej vláde pomáha dobrý rast ekonomiky, ktorá po rokoch stagnácie porastie tento rok o tri percentá. Dlhodobo klesá aj nezamestnanosť. Priaznivý trend zvyšuje šance konzervatívcov, ktorí v marci prehrali regiónalne voľby a zdalo sa, že ich čaká porážka aj v predčasných parlamentných voľbách.
Strana práce za konzervatívcami zaostáva o približne päť percent. Nové hlasy jej však mohli pribudnúť po škandále s mučením irackých väzňov i návrhu vlády zakázať moslimské šatky na verejnosti.
Politológovia pripomínajú, že hlasy moslimských prisťahovalcov sú v prieskumoch verejnej mienky často nedostatočne zachytené.
Mučenie Iračanov
Práve údajné mučenie irackých väzňov v roku 2003, ktorých holandskí vyšetrovatelia údajne ponárali do vody, púšťali im hlasné zvuky, pobúrilo verejnosť. Opozícia škandál ihneď prirovnala k väznici Abú Grajb, kde americkí vojaci mučili irackých väzňov.
Incident už skúmala vojenská polícia, nikoho ale neobvinila. Vyšetrovanie bude pokračovať po voľbách. Holanďania mali v Iraku 1400 vojakov, ale vlani ich stiahli. Verejnosť účasť jednotiek na tomtom konflikte odmietala.
Prisťahovalci volia ľavicu
Balkenendeho vláda v piatok oznámila, že pripraví zákon, ktorý zakazuje zahaľovanie tvárí na verejných miestach. Nejde iba o moslimské šatky, ale aj o helmy a lyžiarske masky.
Moslimovia sú presvedčení, že sa týka najmä ich a obmedzenie odmietajú. Opozícia zase obvinila vládu, že v poslednej chvíli mobilizuje voličov, ktorí sa boja islamu.
Na druhej strane to môže pomôcť mobilizovať aj moslimov a pridať hlasy ľavici. Milión moslimských prisťahovalcov môže otočiť výsledky volieb. Za ľavicu kandiduje mnoho ľudí, ktorí majú cudzí pôvod a strana láka menšiny sľubmi, že bude bojovať proti chudobe a zvyšovať zamestnanosť.