Úsilie reštaurátorov a špecialistov z rôznych odborov zachrániť jedinečné dielo vrcholnej gotiky približuje výstava fotografií, ktorú dnes otvorili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.
„Bola to pre nás výzva. Nebýva na Slovensku zvykom, aby sa obnova kultúrnej pamiatky robila tak veľkoryso, od strechy po základy,“ povedal na včerajšej vernisáži konateľ Združenia pre reštaurovanie a obnovu pamiatok Villard, akademický sochár Vladimír Višváder.
„Kostol svätého Michala je jednou z najvýznamnejších gotických pamiatok na Slovensku. Úctu a rešpekt, ktorý v nás vzbudzoval, sme sa snažili pretaviť do precíznej práce. Verím, že krása, v ktorej sa opäť zaskvel, mu vydrží aspoň najbližších sto rokov,“ dodal.
Priebeh komplexnej obnovy jednej z najstarších stavebných pamiatok Košíc dokumentuje približne tristo čiernobielych a farebných fotografií, nákresov a skíc.
Prípravné práce na objekte, ktorý je súčasťou areálu Národnej kultúrnej pamiatky Dómu sv. Alžbety, začalo združenie Villard v roku 1996 ako víťaz výberového konania.
Pôvodný termín ukončenia bol rok 2004, keď si košické biskupstvo pripomínalo 200 rokov od svojho vzniku. Finančné problémy spôsobili pozastavenie prác, a tým aj predĺženie termínu.
Vďaka pochopeniu mestskej a miestnej samosprávy, ministerstva kultúry a finančnej podpory zo strany sponzorov však Farský úrad sv. Alžbety, ktorý bol investorom stavby, dokázal stavebné práce finančne vykryť a dielo dokončiť.
Celkové náklady predstavujú 51 miliónov korún.
Kostol sv. Michala môže byť príkladom komplexného prístupu k záchrane pamiatok na Slovensku. Podľa odborníkov sa obnova exteriéru a interiéru, sochárskej a maliarskej výzdoby architektonického skvostu svojím rozsahom a komplexným poňatím zaraďuje medzi ojedinelé reštaurátorské počiny v rámci celej Európy v posledných rokoch.
Výstava potrvá do 15. decembra.