Na Slovensku sa intenzívne ťaží už len v niekoľkých podzemných baniach - najmä hnedé uhlie, magnezit a iné rudy. Ťažia sa aj soľ či ropa a zemný plyn, za ktorými však netreba fárať do podzemia. Nebezpečné sú najmä hlboké uhoľné bane, ktoré sú v troch lokalitách - v okolí Prievidze, na Záhorí a pri Veľkom Krtíši.
Všetky slovenské bane sú už v súkromných rukách, štát vlastní len bane, v ktorých sa neťaží. Pracuje sa v nich však niekedy ešte aj tridsať rokov po zastavení ťažby. Štôlne sa aj potom musia odvodňovať, aby sa podzemné chodby neprepadli a neohrozili tak ľudí na povrchu.
Posledné hromadné banské nešťastie podobné tomu nováckemu sa na Slovensku stalo v neďalekej bani v Handlovej v roku 1992. O život vtedy po závale prišli tiež štyria baníci, ktorých v štôlni našli utopených v bahne ešte s pracovnými nástrojmi v rukách. "Prieval vody do šachty prišiel tak rýchlo a nečakane, že sa nestačili ani pohnúť," spomína niekdajší banícky odborový šéf Marián Mesiarik. Nováckemu nešťastiu sa možno podľa neho dalo predísť, keby sa "nezabúdalo na to, čo sa už raz stalo".
Vojtech Völgyi z oddelenia banskej bezpečnosti Hlavného banského úradu v Banskej Štiavnici hovorí, že vtedy išlo z geologického hľadiska "o trochu iný proces, ale s veľmi podobným výsledkom". Príval odvodnených hornín podľa neho pred dvomi rokmi zaplavil aj baňu na Záhorí, tam však baníci stihli ujsť.
Podobné havárie sa podľa neho dajú len veľmi ťažko predvídať. "Obvodné banské úrady robia v baniach kontroly minimálne dvakrát mesačne, príroda je však taká, občas sa vyvinie nejaká anomália, ktorá sa nedá predpokladať," hovorí. Bezpečnosť slovenských baní je podľa neho porovnateľná s inými baňami v Európskej únii.
Po nováckom nešťastí medzi baníkmi podľa Mesiarika stúpnu obavy o bezpečnosť. "Zažil som to na vlastnej koži, keď som v štôlni prežil výbuch metánu. Časť ľudí odíde, niekde budú tlačiť rodiny, inde pracuje psychika a reči, že baníkov nútia robiť napriek nebezpečenstvu," myslí si.
Nešťastie podľa neho na čas zvýši aj ostražitosť majiteľov baní a baníkov. "Baníci zažívajú nebezpečenstvo tak často, že si naň zvyknú a prestávajú byť opatrní. Najviac pracovných úrazov býva najmä medzi mazákmi, ktorí v bani robia viac ako 20 rokov." (mp)