S myšlienkou organizovať medzinárodné podujatie prišiel Klub textilných výtvarníkov Arttex už dávno. Po náhlej smrti známej textilnej výtvarníčky Boženy Augustínovej sa prípravy ešte viac zintenzívnili a výsledkom úsilia je prvý ročník Trienále textilu. Jeho dejiskom je do 3. decembra Galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.
„Chceme otvoriť tradíciu v rozvíjaní spolupráce výtvarníkov z rôznych krajín a podporiť záujem o textilnú tvorbu u nás,“ hovorí Soňa Javorská, spoluorganizátorka prvého ročníka, do ktorého sa prihlásilo sedemdesiat výtvarníkov od nás i zo zahraničia. Odborná komisia z nich vybrala 46 z pätnástich krajín.
Medzinárodná porota následne zhodnotila inováciu, tvorivosť, originalitu a humánny odkaz diel a udelila štyri ceny: hlavnú cenu Boženy Augustínovej získala Slovenka Jana Zaujecová, cenu za najlepšie dielo Kateřina Sechovcová z Českej republiky, Cenu mesta Liptovský Mikuláš Silija Puranen z Fínska a Cenu Galérie M. P. Bohúňa Slovák Miroslav Brooš.
Podľa organizátorov je úroveň textilnej tvorby na Slovensku a v európskom regióne porovnateľná, u nás sa viac zachovávajú tradičné textilné techniky a nadväzuje sa na ne.
Keďže vývoj v oblasti technológií v tomto druhu tvorby umožňuje používať už nielen textilné vlákna a tkaniny, ale napríklad aj plasty, alobaly, papier či netkané textílie získané z recyklácie textilných materiálov, počet prihlásených výtvarníkov sa redukoval z hľadiska toho, čo v dielach bolo možné považovať za textil a čo už nie. „Našou motiváciou bolo podporiť aj využitie netradičných technológií, preto sme v štatúte podujatia zadefinovali percentuálne množstvo textilného materiálu, ktoré má výtvarné dielo obsahovať,“ dodáva Soňa Javorská.
Okrem spomínaného trienále je do konca tohto týždňa sprístupnená výstava rakúskej textilnej výtvarníčky Margy Perssonovej v Bratislave. Nepredstavuje sa na Slovensku prvýkrát, v roku 1991 mala samostatnú výstavu v Pálffyho paláci.
Tentoraz svoje veľkorozmerné tapisérie spolu s troma cyklami kresieb vystavuje v Galérii X na Zámočníckej ulici. Finisáž, ktorá je plánovaná na piatok 24. novembra o 16. hodine, bude spojená aj s premietaním filmu o autorke z produkcie Petra Puluja.
„Ide o jedinečnú výstavú, tapisérie u nás neboli vystavované minimálne pätnásť rokov. Študenti na našich umeleckých školách sa totiž tkaniu veľmi nevenujú,“ hovorí šéfka galérie Silvia Fedorová.
Marga Perssonová má švédsky pôvod a žije v Rakúsku, prednáša textilnú tvorbu na Univerzite umenia v Linzi. Okrem tapisérií sa autorsky venuje kresbe a grafike. Patrí k najvýznamnejším rakúskym textilným výtvarníčkam, zúčastnila sa na mnohých súťažiach, je dvojnásobnou držiteľkou ceny Horného Rakúska za výtvarné umenie.
Svoje diela tká bez návrhu, celý proces výroby vrátane farbenia vlny si zabezpečuje sama. Vytvorila takmer stovku monumentálnych tapisérií.