Na Slovensku už dávno nie je vytáčané spojenie, tzv. dial-up, jedinou možnosťou pripojenia počítača do internetu. DSL, káblové rozvody, WiFi a mobilný internet urobili zo slovenského telekomunikačného trhu džungľu, v ktorej sa pri honbe za najvýhodnejším pripojením možno ľahko stratiť. Ponúkame vám preto prehľad rôznych možností pripojenia do internetu a základné charakteristiky a podmienky používania rôznych programov spolu s ich orientačnými cenami vrátane DPH.
Pripojenie prostredníctvom DSL
Najdostupnejšou možnosťou pripojenia do internetu je pre väčšinu obyvateľov Slovenska DSL. Technológia DSL (Digital Subscriber Line) využíva existujúcu telefónnu sieť na prenos dát a internetové pripojenie je preto teoreticky možné všade tam, kde je zavedená pevná linka.
Aj keď tak väčšinou nie sú označované, služby DSL na Slovensku možno zaradiť do kategórie aDSL (asynchrónne pripojenie DSL), kde rýchlosť smerom od používateľa je výrazne nižšia ako rýchlosť smerom k používateľovi.
T-COM DSL
Spoločnosť T-Com je ako dominantný hráč na slovenskom telekomunikačnom trhu najväčším poskytovateľom služieb pripojenia prostredníctvom technológie DSL.
Pre svojich zákazníkov s pevnými linkami spoločnosť T-Com v súčasnosti ponúka tri programy s názvom Pohoda, líšiace sa množstvom predplatených prenesených a cenou. Rýchlosť pripojenia je vo všetkých prípadoch rovnaká a rovnako (sumou 1,2 Sk) sa spoplatňuje aj každý prenesený megabajt navyše. V prípade paušálov Pohoda 2000 a Pohoda 5000 sa do predplateného objemu nezapočítavajú a po jeho vyčerpaní sa nespoplatňujú dáta prenesené počas víkendov a štátnych sviatkov.
Spoločnosť T-Com ďalej ponúka služby s neobmedzeným predplateným objemom dát. Ich nevýhodou je agregácia čiže zdieľanie pripojenia, avšak len počas silnej prevádzky (víkendy a večery). Agregácia sa v praxi prejavuje (často výrazným) znížením prenosovej rýchlosti a je preto nutné zvážiť výhody (neobmedzený prenos) a nevýhody (kolísanie rýchlosti) tohto druhu pripojenia. Zákazník má na výber z dvoch programov: Internet Maxi Klasik a Internet Maxi Štart.
Pri rovnakej rýchlosti pripojenia je hlavným rozdielom medzi týmito službami podmienka, že neobmedzený prenos dát sa v prípade programu Internet Maxi Štart počíta iba od 16.00 do 24.00. Mimo tohto časového rozhrania sa každý prenesený megabajt spoplatňuje čiastkou 2,40 Sk.
Spoločnosť T-Com má v ponuke aj tzv. neviazané DSL služby, t.j. služby, ktoré nie sú spojené s hlasovým paušálom. V ponuke sú tieto služby zastúpené programami Internet Pohoda 600 Plus, Internet Pohoda 1000 Plus a Internet Pohoda 2000 Plus. Od svojich náprotivkov pre bežných zákazníkov spoločnosti T-Com sa tieto programy líšia vyššími cenami, vyššou cenou základnej inštalácie (2379 Sk pri dvojročnej viazanosti) a nižšou cenou dát prenesených nad objem paušálu (0,70, 0,60 a 0,50 Sk za každý megabajt). V ponuke spoločnosti T-Com je aj program bez obmedzenia prenesených údajov s názvom Internet Maxi Plus. Rýchlosť pripojenia v prípade neviazaných DSL služieb je rovnaká ako pri viazaných službách.
Spolu s týmito programami ponúka spoločnosť T-Com aj prenájom alebo predaj koncového zariadenia (za symbolickú cenu), schránku elektronickej pošty (vo väčšine prípadov 50 MB) a pri niektorých programoch aj posielanie správ SMS prostredníctvom internetu.
Iní poskytovatelia
Pripojenie do internetu pomocou technológie DSL ponúka aj viacero ďalších spoločností, ako napríklad GTS Nextra alebo Slovanet.
Spoločnosť GTS Nextra ponúka vysokorýchlostný internet v piatich programoch s názvom ADSL Doma s rovnakou rýchlosťou (1024 kbps / 256 kbps). Program ADSL Doma je jediný program s agregáciou (1:40) a neobmedzeným počtom prenesených dát.
Ostatné štyri programy sa od seba líšia počtom predplatených dát (0,4 GB, 1,5 GB, 3 GB a 7 GB), výškou mesačného poplatku a cenou za každý prenesený megabajt nad rámec predplateného objemu dát (0,54 Sk, 0,48 Sk, 0,42 Sk a 0,3 Sk). K týmto cenám je však nutné pripočítať poplatok za hlasové služby, na ktoré je služba DSL viazaná.
Spoločnosť Slovanet má v ponuke dva druhy programov: programy, ktoré si vyžadujú telefónnu prípojku (hlasové služby) a programy, ktoré sa zaobídu bez nej. Do prvej kategórie patrí celkovo sedem programov.
Päť programov s názvom GoDSL a číslom sa navzájom líšia zodpovedajúcim objemom predplatených dát (GoDSL 600 Plus - 600 MB, GoDSL 1200 - 1200 MB, GoDSL 2400 - 2400 MB a GoDSL 4800 - 4800 MB) a mesačným poplatkom. Každý prenesený megabajt navyše sa spoplatňuje samostatne (0,71 Sk, 0,48 Sk, 0,45 Sk a 0,29 Sk). Program GoDSL 600 (582 Sk) sa vyznačuje tým, že v jeho prípade sa spoplatňujú aj dáta prenesené počas víkendov a sviatkov, a to čiastkou 0,70 Sk za každý prenesený megabajt.
Ostatné dva programy - GoDSL Home a GoDSL Total - síce neobmedzujú celkový prenesený objem dát, no ich nevýhodou je agregácia (1:45 v prípade GoDSL Home a 1:50 v prípade GoDSL Total).
Programy, ktoré si nevyžadujú telefónnu prípojku, sú v zásade rovnaké ako vyššie uvedené programy. Jediným významným rozdielom sú ich ceny mesačných paušálov, ktoré sú máličko vyššie počas prvých 12 mesiacov využívania a asi o 10 % vyššie počas zvyšných 12 mesiacov.
Internet cez káblovku
Jednou z možností pripojenia do internetu v Bratislave, Košiciach, Trnave a Žiline je pripojenie pomocou existujúcich rozvodov káblovej televízie. Túto službu ponúka spoločnosť UPC pod názvom chello a možno ju využiť tam, kde sú zavedené rozvody káblovej televízie bez nutnosti predplatenia káblovej televízie. Veľkou výhodou programov chello je ich rýchlosť (až 8 mbit) a skutočnosť, že žiadnym spôsobom neobmedzujú objem prenesených dát. Ich nevýhodou je zas relatívne malá dostupnosť.
V ponuke má spoločnosť UPC päť programov, ktoré sa od seba líšia rýchlosťou a cenou. Najlacnejší vyjde na 799 korún a ponúka rýchlosť 1024/256 kilobitov za sekundu a najdrahší s rýchlosťou 8 megabitov za sekundu pre sťahovanie dát stojí 4999 korún mesačne.
Samozrejmosťou je prenájom modemu zväčša za symbolickú cenu a e-mailová schránka. Programy chello professional a chello extreme taktiež umožňujú zapojenie viacerých počítačov do jednej prípojky.
Internet cez káblové rozvody ponúkajú už aj menší poskytovatelia káblovej televízie ako napríklad Satro alebo Kid. Zväčša ponúkajú aj nižšie rýchlosti za niž-
šie ceny. Napríklad pripojenie 256/128 kilobitov za sekundu vyjde pre abonentov v Rožňave alebo Nitre 300 korún mesačne.
Bezdrôtový internet
Obaja mobilní operátori v súčasnosti ponúkajú viacero možností pripojenia do internetu prostredníctvom ich siete.
ORANGE
Spoločnosť Orange má v ponuke dva druhy programov:
Program Orange internet expres využíva sieť 3G (UMTS) a jej dátovú nadstavbu HSDPA. Najvyššia rýchlosť prenosu v sieti UMTS je 3,8 mbit, no reálna rýchlosť pri súčasných koncových zariadeniach sa pohybuje niekde medzi 1 mbit a 2 mbit. Za mesačný poplatok 951 Sk zahŕňa táto služba predplatené prenesené dáta v objeme 3500 MB, pričom každý prenesený megabajt navyše sa spoplatňuje čiastkou 42 Sk.
Výhodou tohto pripojenia je jeho rýchlosť, no sieťou UMTS sú v súčasnosti pokryté iba väčšie mestá (vrátane Bratislavy, Žiliny a Košíc) a ich blízke okolie.
V ponuke spoločnosti Orange sú ďalej dva programy využívajúce sieť GPRS-EDGE. Programy Orange internet klasik a Orange internet maxi ponúkajú rovnakú rýchlosť pripojenia (384 kbps), rovnaké podmienky aktivácie a rovnaký objem predplatených dát (2000 MB). Každý prenesený megabajt navyše sa spoplatňuje relatívne vysokou čiastkou 42 Sk. Tieto programy sa líšia cenou a v prípade programu Orange internet klasik sa mimo predplateného paušálu spoplatňuje aj každý megabajt prenesený v pracovný deň medzi 08.00 a 17.00.
T-MOBILE
Aj spoločnosť T-Mobile má vo svojom portfóliu produktov mobilný internet. Zastupujú ho služby Data Nonstop a Internet Nonstop, využívajúce sieť GPRS-EDGE a HSDPA, ktoré možno vďaka ponúkaným koncovým zariadeniam (modemy a PCMCIA karty) využívať aj s osobným počítačom.
Služba Data Nonstop ponúka teoreticky neobmedzený prístup na internet pri rýchlosti 384 kbps (EDGE) až 1,8 Mbps (HSDPA). Jednou z podmienok využívania tejto služby je však dodržiavanie tzv. "Zásad korektného využívania služieb", ktoré obmedzujú objem prenesených dát na 1500 MB za mesiac.
Rovnaké podmienky a obmedzenia sa vzťahujú aj na službu Internet Nonstop. Táto služba navyše umožňuje aktiváciu služby na dodatočnej karte SIM.
Ďalšie možnosti
V niektorých lokalitách, a to najmä väčších mestách, existujú ďalšie možnosti pripojenia.
Spoločnosť Slovanet napríklad v balíku programov flexiLINE ponúka internet prostredníctvom mikrovlnného pripojenia. Pripojenie pomocou týchto programov dosahuje rýchlosť až 768 kbps / 384 kbps bez obmedzenia prenesených dát a s agregáciou 1:15.
Spoločnosť Wimax taktiež ponúka bezdrôtové pripojenie s pokrytím vo všetkých väčších mestách Slovenska. Zákazník si môže vybrať z troch programov (NAJ, VIAC a MAX) s rýchlosťou až 1024 kbps / 512 kbps a predplateným objemom dát až 10 GB za mesačný poplatok 1000 Sk.
V niektorých väčších mestách existujú súkromné siete, v ktorých používatelia zdieľajú pripojenie do internetu. V Bratislave napríklad združenie RoburNet ponúka agregovaný prístup do internetu za mesačný poplatok 475 Sk.
Vo väčších mestách sú používateľom s prenosnými zariadeniami s funkciou WiFi k dispozícii tzv. hotspoty, t.j. miesta, na ktorých sa či už za poplatok alebo dokonca zadarmo môžu pripojiť do bezdrôtového internetu.
Tieto hotspoty sa väčšinou nachádzajú v hoteloch, predajniach mobilných operátorov, reštauráciách alebo v obchodných domoch.
Autor: SLAVOMÍR ČÉPLÖ