Vládna koalícia sa dohodla na rozdelení asi 300 funkcií v štátnej správe v Banskobystrickom kraji. Denník SME získal zoznam, v ktorom je naznačené, komu budú patriť vedúce funkcie aj v regionálnych redakciách Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. FOTO - ČTK a PETER ŽÁKOVIČ |
Dokončenie z 1. strany
Poslankyňa a krajská šéfka Smeru Jana Laššáková povedala, že sa nebude vyjadrovať k "nejakému pokútne získanému zoznamu". Podľa nej všade vo svete po nástupe novej vlády dochádza k zmenám. "Vládny program musia napĺňať ľudia, ktorí sú s ním stotožnení." Podľa nej je snahou koalície presadzovať odborníkov a na niektorých postoch, kde takíto odborníci pracujú, nevidí dôvod na zmeny.
Urbáni potvrdil, že na úrovni kraja existuje dohoda o rozdelení funkcií. Situáciu však nevidí dramaticky, lebo "kopu ľudí sme nechali vo funkciách". Aj keď je podľa neho niektorý štátny úradník nominantom HZDS, ešte to neznamená, že musí byť aj členom hnutia. Za dôležité považuje, aby išlo o odborníka.
Koalícia ráta so svojimi ľuďmi aj na čele regionálnych štúdií Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Šéfom STV v kraji by mal byť Martin Krupa. Ten je teraz hovorcom krajskej samosprávy. V minulosti bol redaktorom TV Markíza a STV. K zoznamu, na ktorom sa ocitlo jeho meno, sa nevedel vyjadriť, lebo ho nepozná. Na otázku, či by vedel vylúčiť politické tlaky na STV, ak by šéfoval regionálnej redakcii v Bystrici, odvetil, že sa vždy správal ako odborník a politickým tlakom "som v živote nepodliehal".
Krajské štúdio Slovenského rozhlasu by mala viesť Ľubica Laššáková. Hovorí, že nič konkrétne nezaregistrovala, "len šumy".
Opozícia tvrdí, že keď bola pri moci, také vážne zmeny nerobila. Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič pripomenul, že pred voľbami Smer spoločne so Slobodným fórom presadzovali návrhy na odpolitizovanie štátnej správy, ale dnes sa Smer správa inak.
Podpredsedovi KDH Júliusovi Brockovi sa vybavili časy spred desiatich rokov, keď v regiónoch fungovali tzv. akčné trojky koalície HZDS-SNS-ZRS. "K štátnej správe sa správajú ako ku koristi. Samozrejme, keď pôjde o nekompetentných ľudí, ani budúca vládna koalícia sa nevyhne personálnym výmenám a potom to vrhá tieň, že všetci sú rovnakí," mieni Brocka.
Šéf SMK Béla Bugár hovorí o čistkách. "Nikdy sme nerobili takýto zoznam, koho vymeniť. Sú tam múzeá, funkcie, ktoré by nikto nemal politicky obsadzovať. Nikdy sme tak hlboko nešli," povedal.
Urbáni oponuje, že koalícia nejde so zmenami do hĺbky. Uviedol mená niekoľkých úradníkov, ktorí boli aj za bývalej vlády vo funkciách a budú v nich ďalej pokračovať. Priznal však, že celkovo sa vymení 50 až 60 percent ľudí, ktorí sú na postoch v štátnej správe.
IGOR STUPŇAN
FOTO |