ršuje mnohoročné rusko-americké rozhovory o vstupe Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Okrem ekonomických má tento akt aj vážne politické dôsledky. „Súhlasím s tebou, George, že tento dokument vytvára priaznivé prostredie na riešenie všetkých otázok vrátane najostrejších svetových problémov,“ povedal Putin s nebývalou dávkou emócií v hlase. Podľa ruských komentátorov je podpis protokolu skutočne osobnou zásluhou Busha.
Očakávajú, že bude nasledovať ústretovosť Ruska. Moskva môže napríklad ustúpiť Washingtonu v prípade zavedenia sankcií voči Severnej Kórei alebo Iránu. USA chcú obe krajiny potrestať za ich jadrové iniciatívy, Rusko doposiaľ vystupovalo proti prísnemu embargu.
Všetkých 21 účastníkov hanojského fóra vrátane Ruska vyzvalo včera Severnú Kóreu, aby zastavila svoj jadrový program, na písomnom vyhlásení sa však zhodnúť nedokázali. Japonsko, USA a Južná Kórea presadzovali, aby sa všetky účastnícke štáty pripojili k sankciám OSN, Čína však vyhlásila, že treba obnoviť šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe.
Moskva vzhľadom na darček, ktorý práve dostala od Washingtonu, zaujala radšej neutrálne stanovisko. Nie je tajomstvom, že jej postoj je bližší Číne než USA, čo sa teraz môže zmeniť.
„Posúdili sme naše spoločné záujmy i to, ako budeme spoločne riešiť niektoré svetové problémy, medzi nimi i Irán a Severnú Kóreu,“ povedal po skončení rozhovorov s Putinom americký prezident. Zásadný zvrat k Iránu, ktorý je významným obchodným partnerom Ruska, sa zrejme ihneď očakávať nedá. Potvrdili to slová ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, ktorý dal po schôdzke najavo, že Moskva bude aj naďalej presadzovať zhovievavejšiu formu vzťahov s Teheránom ako Spojené štáty.
Aj keď podpísanie rusko-amerického protokolu neznamená automaticky začlenenie Moskvy do WTO, šance na to, že sa tak stane už v budúcom roku, podstatne vzrástli. Odporcami integrácie Ruska do svetovej ekonomiky sú teraz predovšetkým bývalé sovietske republiky Gruzínsko a Moldavsko, ktoré upozorňujú na nežiaducu ruskú vojenskú prítomnosť na svojom území, ekonomické vydieranie a politickú manipuláciu s cenami za plyn a podporu separatistov zo strany Moskvy.
Vďaka týmto dvom krajinám môže Rusko i naďalej zostať poslednou z ekonomických veľmocí, ktorá nie je začlenená do WTO.