Ostatné hroby zarastajú a objavili sa úvahy, že obec cintorín v horizonte dvadsiatich rokov úplne zruší.
„Zatiaľ ho udržiavame, staráme sa o jeho čistotu, aby sme aspoň takto prejavili úctu zosnulým,“ hovorí starosta Karol Bútora. Pripúšťa ale, že v priebehu nasledujúcich rokov sa obec bude musieť rozhodnúť, čo s ním urobí.
Na cintorín chodí čoraz menej ľudí. Len niekoľko hrobov svedčí o tom, že sa o ne niekto stará.
Na kríži pri jednom z udržiavaných miest je rok úmrtia 1921. „Všeobecne platí pravidlo, že ak sa na cintoríne asi sto rokov nepochováva, mohol by sa zrušiť. Onedlho sto rokov zrejme uplynie, musíme zvažovať, čo s najstarším cintorínom spravíme,“ povedal starosta. V rohu cintorína sú pochovaní Židia. Za stromami leží niekoľko pováľaných pomníkov. Podľa starostu sú v takomto stave už roky a nikto sa o židovské hroby nestará.
„V dedine dnes nežije žiaden Žid,“ povedal starosta. Na cintoríne je asi sedemdesiat hrobových miest, štrnásť z nich je židovských.
Starosta nevylúčil, že cintorín zastavujú, ale jednou z možností je aj to, že na starom cintoríne vznikne nový. Zatiaľ má ale najväčšia obec v okrese s viac ako štyrmi tisíckami obyvateľov dostatok miest na pochovávanie.
Okrem starého cintorína sú v dedine dva ďalšie.
„Jeden má kapacitu tisícosemsto miest, ďalší sedemsto miest,“ povedal správca cintorínov vo Veľkom Záluží Silvester Blaho. Oba sú riadne evidované, za hrobové miesta si ľudia platia poplatky.
„Za jednohrobku platia sto korún na desať rokov, za dvojhrobku dvesto korún,“ dodal správca.