ch zdravotných poisťovniach, na ktorom pracuje ministerstvo zdravotníctva.
„Poskytovanie štátnej výpomoci je v rozpore s programovým vyhlásením vlády,“ povedal Eduard Kováč, výkonný riaditeľ združenia zdravotných poisťovní. Vláda sa v ňom totiž zaväzuje, že „presadí také právne prostredie, v ktorom všetky zdravotné poisťovne budú mať rovnocenné podmienky bez ohľadu na ich právnu formu“.
Zvýhodňovanie štátnych poisťovní deformuje trh zdravotného poistenia a vedie systém k nehospodárnosti, tvrdí Kováč. „Štátne zdravotné poisťovne sa budú môcť spoľahnúť, že ich vláda dostane z problémov. Súkromné takúto výhodu mať nebudú,“ povedal.
Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že zákonodarca by musel v prípade takéhoto návrhu preukázať naliehavý verejný záujem. „Ináč hrozí, že bude porušená rovnosť v obsahu vlastníckeho práva,“ povedal.
Návrat k mrhaniu vzácnymi zdrojmi
Výkonný riaditeľ združenia zdravotných poisťovní Kováč tiež upozornil, že poskytovanie finančnej výpomoci je forma štátnej pomoci, ktorá podlieha európskym pravidlám. „Ak by vláda chcela štátne poisťovne zvýhodňovať, musela by to najskôr schváliť Európska komisia,“ povedal o návrhu, ktorý je podľa neho nezlučiteľný s trhom.
V programovom vyhlásení vlády sa tiež píše, že rovnocenné podmienky majú poisťovniam zabrániť „v nehospodárnom nakladaní s finančnými prostriedkami poistencov“. Bývalý poradca exministra Zajaca Peter Pažitný si myslí, že obnovenie možnosti návratnej finančnej výpomoci bude znamenať zhoršenie finančnej situácie v zdravotníctve. „V princípe je to návrat k absolútne nezodpovednému hospodáreniu a mrhaniu vzácnymi zdrojmi. Výsledkom bude rast dlhu,“ povedal Pažitný. Ak vláda poskytne štátnym poisťovniam výpomoc, podľa neho to priamo zvýši deficit verejných financií, čím byť môže ohrozené prijatie eura.
Poistný kmeň má byť nedotknuteľný
Napriek tomu, že minulá vláda použila na oddlženie zdravotníctva cez spoločnosť Veriteľ 20 miliárd korún, zdravotníctvo aj v súčasnosti vytvára dlhy. K 30. júnu 2006 bol celkový dlh 5,5 miliardy korún.
Z toho dlh zdravotných poisťovní bol vo výške 279 miliónov korún, zvyšok poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Keďže vláda bude môcť v čase finančnej núdze krachujúce štátne poisťovne zachrániť, v návrhu zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach sa píše, že „poistný kmeň verejnoprávnej poisťovne sa nemôže previesť na inú zdravotnú poisťovňu“. Naopak v prípade insolventnosti súkromných poisťovní dnes platný zákon s prevodom poistného kmeňa počíta.