Debaty, či môžu, alebo nemôžu novinári kandidovať, spustilo vedenie TA3, keď prepustilo troch svojich externých redaktorov Soňu Rebrovú, ktorá kandiduje ako nezávislá v Ivanke pri Dunaji, a Moniku Mannovú a Richarda Bolješika, kandidujúcich do mestského zastupiteľstva Bratislavy. Televízia ich kandidatúru považuje za „konflikt záujmov a porušenie etického kódexu novinára“.
Redaktori konflikt záujmov nevidia. „Nikto z nás netušil, že by to mohol byť problém, pretože v zastupiteľstvách nájdete množstvo novinárov a publicistov,“ reagoval v diskusii na mediálne.sk Bolješik. „Necítim sa ako novinár zbavený svojich ústavných práv - právo voliť a byť volený,“ napísal Bolješik.
Po kauze v TA3 analytik Gabriel Šípoš z inštitútu INEKO upozornil na niektorých redaktorov Slovenského rozhlasu a televízie Markíza. Kandiduje aj mnoho ďalších novinárov.
Zákon to nezakazuje
Etický kódex novinárov kandidatúru neupravuje. Viaceré redakcie však už v zmluvách či vo vnútroredakčných štatútoch požadujú politickú nestrannosť a nezávislosť.
Predsedníčka syndikátu novinárov Zuzana Krútka v kandidatúre problém nevidí. „Novinár má také isté právo kandidovať ako každý iný občan,“ hovorí. Za nezávislejšiu formu považuje, ak kandiduje ako nezávislý. Podľa nej môže práca v zastupiteľstve novinára obohatiť.
„Konflikt záujmov medzi prácou spravodajského či investigatívneho novinára, ktorý kontroluje najmä politikov, a držaním či kandidovaním na politickú funkciu, je jasný. Naraz sa tieto činnosti poctivo vykonávať nedajú,“ napísal Šípoš.
V rozhlase je kandidátov neúrekom
V Slovenskom rozhlase je hneď niekoľko kandidujúcich novinárov. Priamo z Rádiožurnálu kandidujú traja regionálni spravodajcovia: Roman Grebáč kandiduje za OKS, Ľubomír Krno za koalíciu Smer - SNS a Vladimír Ľach za SNS. Po tom, ako sa to dozvedelo vedenie, všetkých v čase predvolebnej kampane stiahli z vysielania, odišli na dovolenku.
Podľa riaditeľky Centra spravodajstva SRo Anny Sámelovej je kandidatúra spravodajcu v regióne, v ktorom pôsobí do mestského zastupiteľstva, konfliktom záujmov. „Ako dlhoročný novinár si neviem predstaviť, ako je možné zosúladiť mimo konfliktu záujmov nestranné, nepolitické informovanie o aktivitách v mestských zastupiteľstvách alebo mestách v situácii, ak tam sedím alebo kandidujem za niektorý z politických subjektov,“ povedala Sámelová.
V Markíze kandidátky stiahli
V televízii Markíza kandidovali v komunálnych voľbách redaktori spravodajstva Ján Tribula v Poprade a Štefan Frimmer za OKS v Michalovciach a redaktor Paľby Ján Pasiar za koalíciu SNS, HZDS, SF v Petržalke. „Zo zákona majú nárok kandidovať, je to ich ústavné právo. Ja aj ostatné vedenie televízie to však vnímame ako etický problém - vzhľadom na prácu, ktorú robia,“ povedal riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza Tibor Búza. Keď sa to dozvedel, so všetkými tromi sa stretol a požiadal ich o riešenie. Redaktori následne kandidatúru stiahli.
V JOJ Ondruš a Szabó
V televízii JOJ kandiduje moderátor hlavných správ Braňo Ondruš ako nezávislý v Stupave. Televízia v tom problém nevidí. „Ako moderátor číta správy, ku komunálnej politike Stupavy sa nemá možnosť nejakým spôsobom vyjadrovať,“ povedal hovorca televízie Ľudovít Tóth.
Regionálny redaktor Peter Szabo, ktorý kandiduje v Michalovciach, do volieb nebude na obrazovke. „Ak sa dostane do mestského zastupiteľstva, tak nebude pripravovať príspevky s komunálnou tematikou,“ dodal Tóth.
Kandiduje aj mnoho ďalších novinárov. Alžbeta Linhardová, redaktorka Košického večera, ktorý sa stal pred dvomi rokmi súčasťou Košického Korzára, už pri spojení týchto dvoch médií bola poslankyňou, dnes kandiduje za koalíciu SMER, SNS, HZDS, SF. Podľa šéfredaktora Korzára Petra Bercika je to konflikt záujmov. Šéfredaktor bude prísnejšie sledovať jej príspevky, či v nich nedochádza ku konfliktu záujmov.
V Petržalke kandiduje František Šebej z .týždňa za OKS a ďalšie strany, Marcel Lincényi z Plus 1 deň za SNS, HZDS a SF či šéfredaktor Bratislavských novín Radoslav Ševčík.