PEKING, WASHINGTON – Kríza v čínsko-amerických vzťahoch sa prehlbuje. Až včera neskoro večer Číňania umožnili americkým diplomatom, aby sa stretli s posádkou vojenského lietadla, ktoré muselo po zrážke s čínskou stíhačkou v nedeľu núdzovo pristáť na ostrove Chaj-nan. Potvrdil to americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Je to prvý krok v procese, ktorý by podľa Powella mal viesť k rýchlemu prepusteniu 24-člennej posádky lietadla. Stretnutie sa uskutočnilo po schôdzke amerických diplomatov s čínskymi vládnymi predstaviteľmi. Predstaviteľ amerického veľvyslanectva v Číne povedal, že členovia posádky sú v poriadku. Powell zdôraznil, že americko-čínske vzťahy nebudú vážne narušené, ak sa incident rýchlo vyrieši. Vyzval Peking, aby posádku okamžite prepustil.
Peking v približne rovnakom čase požiadal Washington, aby sa Číne ospravedlnil za zrážku lietadiel.
Napätie včera rástlo každou hodinou: Číňania sa vraj už dostali do lietadla a supertajná technika a dokumenty tak už pre nich asi nie sú tajomstvom.
„Sme si istí, že posádka nie je na palube, a máme dostatok dôvodov myslieť si, že Číňania celé lietadlo prehľadali,“ povedal v rozhovore pre televíziu ABC americký veľvyslanec v Pekingu admirál Joseph Prueher. Zdroje CNN z amerického ministerstva obrany dokonca tvrdia, že čínski vojenskí predstavitelia z lietadla odmontovali palubné zariadenie.
Washington opakovane Peking upozornil, aby sa jeho ľudia držali mimo lietadla. To podľa medzinárodného práva spadá pod americkú teritoriálnu suverenitu. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Žu Bang-cao však povedal, že na základe „čínskeho práva a medzinárodných zvyklostí máme právo vykonať prehliadku“. Číňania síce uznávajú, že ku kolízii amerického lietadla EP-3 s ich stíhačkou došlo v medzinárodnom vzdušnom priestore, ale Američania si nevyžiadali povolenie vletieť nad čínske územie a rovnako bez povolenia aj pristáli. „Ak je toto lietadlo suverénnym americkým teritóriom, tak ako pristálo v Číne?“ spýtal sa hovorca.
K sporu sa prvýkrát vyjadril aj čínsky prezident Ťiang Ce-min. Namiesto slov zmieru pritvrdil. Američania by mali prevziať plnú zodpovednosť za kolíziu a mali by konečne skončiť s výzvednými letmi popri čínskych brehoch.
Zdroje CNN z Pentagonu upozornili, že ak posádku neprepustia do dnešného rána, Washington bude svojich 24 mužov považovať za čínskych rukojemníkov.
Prueher povedal, že posádka je trénovaná na to, aby pri núdzovom pristátí zničila tajné materiály. Keďže s posádkou do včerajšieho večera nikto nehovoril, nie je jasné, či sa jej to podarilo.
Vojenskí analytici sa zhodujú, že ak Číňania získajú tajné materiály a dokážu z informácií z lietadla poskladať mozaiku amerického monitorovania, bude to pre Spojené štáty pohroma.
(kos)