
Koštunica: „Zatknutie bolo nekoordinované a zle koordinované“.
FOTO – REUTERS
VIEDEŇ, BELEHRAD – Srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič včera vo Viedni povedal, že Slobodanovi Miloševičovi môže hroziť od juhoslovanských súdnych orgánov aj trest smrti. Svoje pondelkové slová, že Miloševič by si mal radšej sám vybrať väzenie Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláciu (ICTY) v Haagu, však označil len za vtipkovanie. Vyhol by sa tak trestu smrti vo svojej krajine a tvrdým podmienkam belehradského väzenia, povedal v pondelok minister vnútra.
Srbský súd včera zamietol odvolanie proti vzatiu Miloševiča do väzby, ktoré v pondelok predložil jeho advokát aj on. Oznámil to Miloševičov advokát Toma Fila.
„Je skutočne historicky významné, aby bolo súdne rokovanie v Srbsku, pretože je pre Srbsko veľmi dôležité, aby sa Miloševič za to, čo urobil v Srbsku, aj zodpovedal srbskému ľudu,“ povedal Mihajlovič a dodal, že inak by sa mohol vytvoriť o bývalom juhoslovanskom predákovi „falošný mýtus“. Minister nevylúčil, že Miloševič bude vydaný do Haagu. Upozornil ale, že spolupráca s medzinárodným tribunálom bude možná iba so súhlasom juhoslovanského parlamentu, ktorý by na to musel schváliť zvláštny zákon. Pripomenul, že je to prvýkrát v srbskej histórii, čo bol zatknutý bývalý prezident a bývalý šéf tajnej služby.
Koštunicova kritika
Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica včera zopakoval, že vydanie Miloševiča medzinárodnému tribunálu v Haagu nie je na programe dňa. „Spolupráca s ICTY neznamená, že urobíme všetko, o čo nás požiada súd v Haagu, ktorý obvinil bývalého juhoslovanského prezidenta z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti spáchaných v Kosove,“ povedal Koštunica v Belehrade.
Koštunica kritizoval spôsob, akým Miloševiča zatkli. Operácia bola podľa jeho slov „neobratná a zle koordinovaná“. Uviedol, že bol informovaný až 12 hodín po jej začatí a že bola zlá koordinácia s armádou.
Vicepremiér srbskej vlády Jozsef Kasza v pondelok večer obvinil „niektorých armádnych veliteľov“, že sa pokúsili zmariť zatknutie Slobodana Miloševiča, a uviedol, že by mali byť aj súdení. Koštunica sa však včera armády zastal a povedal, že jej postup bol v súlade so zákonmi.
Vyšetrovanie Miloševičových ľudí
Srbská justícia pokračuje vo vyšetrovaní ľudí z okolia Miloševiča, ktorí sú rovnako ako on podozriví zo sprenevery peňazí, ale sú na slobode. Vyšetrujúci sudca a prokurátor začali včera vypočúvať bývalého šéfa colníc Mihajla Kertesa, ktorého začiatkom roku vzali nakrátko do väzby, ale potom prepustili, pretože mal parlamentnú imunitu. Jeho svedectvo je sudcami považované za kľúčový prvok v obvinení proti Miloševičovi. Na súde boli včera prítomní aj bývalí juhoslovanskí vicepremiéri Nikola Šainovič a Jovan Zebič, ktorí sú podozriví v rovnakej kauze, ale ich prípadné vypočutie nebolo ešte potvrdené.
Obhajca Slobodana Miloševiča Toma Fila, ktorého advokátska kancelária obhajuje aj Šainoviča, povedal, že obaja bývalí vicepremiéri nechcú využiť svoju parlamentnú imunitu, aby sa vyhli uvaleniu väzby. Šainovič je rovnako ako Miloševič obvinený pred medzinárodným tribunálom z vojnových zločinov.
Ďalší obvinený haagskym súdom, srbský prezident Milan Milutinovič včera oznámil, že rezignuje na funkciu podpredsedu Socialistickej strany Srbska. Podľa zdroja blízkeho vládnej Demokratickej opozícii Srbska (DOS) Milutinovič zostane vo funkcii prezidenta Srbska „do chvíle, keď bude DOS pripravená zorganizovať prezidentské voľby“.
(čtk)