Vedci ešte nie sú pripravení na klonovanie človeka

„Mám 33 rokov. Bude mať môj klon 33 rokov, alebo sa narodí ako bábätko?“ pýta sa účastník internetovej diskusie. „Chcem svoje dieťa späť,“ hovorí ďalší, ktorý stratil osemročného syna. Neplodná žena považuje klonovanie za „jedinú možnosť“ mať dieťa, ...


Gynekológ S. Antioni drží v rukách svoju knihu Moji neskutoční synovia. FOTO - REUTERS



„Mám 33 rokov. Bude mať môj klon 33 rokov, alebo sa narodí ako bábätko?“ pýta sa účastník internetovej diskusie. „Chcem svoje dieťa späť,“ hovorí ďalší, ktorý stratil osemročného syna. Neplodná žena považuje klonovanie za „jedinú možnosť“ mať dieťa, ale chce vedieť, či by sa klon mohol podobať na oboch rodičov. Tieto reakcie ukazujú, že len málokto rozumie tomu, o čo vlastne pri klonovaní ide.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemôžete mať 33-ročné dvojča, lepšie povedané až dovtedy, kým vy nebudete mať 66 rokov a deväť mesiacov, píše agentúra AP. Nie je možné ani miešať rysy oboch rodičov, použité môžu byť gény iba jedného z nich. Klonovanie nemôže vzkriesiť zosnulé dieťa. Mohlo by napodobniť jeho DNA, ale nie prostredie a skúsenosti, ktoré formujú jeho osobnosť. V skutočnosti je to však ešte oveľa zložitejšie. Bez ohľadu na etickú stránku veci vedci ešte nie sú tak ďaleko, aby sa mohli pustiť do klonovania človeka. O tom svedčia nespočetné vedecké reakcie na minulotýždňové vystúpenie jedného zo zástancov klonovania v americkom Kongrese.

SkryťVypnúť reklamu

Pokusy s malým percentom úspešnosti

Doteraz sa podarilo vyklonovať len päť druhov cicavcov - ošípané, kravy, kozy, ovce a myši - a to s troj- až päťpercentnou úspešnosťou. Väčšina klonov hynie ešte v priebehu embryonálneho vývoja. Ďalšie sa rodia zdeformované. Rudolf Jaenisch, jeden z tvorcov ovce Dolly, tvrdí, že narodeniu Dolly predchádzalo 276 neúspešných pokusov a ona sama má nadváhu aj ďalšie defekty. Keby sa súčasné poznatky aplikovali na človeka, podľa Jaenischa by sa to odvíjalo podľa nasledujúceho scenára: z prvých 100 pokusov sa narodí päť klonov. Náhradné matky môžu potratiť, pretože zárodok i placenta budú abnormálne veľké (niektoré klonované zvieratá boli až dvakrát väčšie ako normálne). Niektoré deti, ktoré prežijú pôrod, zomrú v priebehu nasledujúcich dní alebo týždňov v dôsledku deformácie orgánov. Jedno, možno dve deti prežijú ako zdanlivo normálne. Bude však normálny ich mozog? Budú sa ich bunky rozmnožovať normálne, nedostanú rakovinu alebo predčasne nezostarnú?

SkryťVypnúť reklamu

Klonovanie znamená nesmrteľnosť

Spoločnosť Clonaid blízka sekte raeliánov si však myslí, že má dostatok vedomostí, aby prešla z pokusov na zvieratách na človeka. Tím na čele s talianskym gynekológom Severinom Antionim oznámil, že v laboratóriu na tajnom mieste v USA už pracuje na klonovaní človeka - dieťaťa amerického páru, ktoré v desiatich mesiacoch zomrelo pri operácii srdca. Plánuje postupovať rovnakým spôsobom ako v prípade Dolly.

Sekta Raelovo hnutie tvrdí, že ľudia sú klonmi mimozemšťanov. To, že dospeli k odhaleniu tohto tajomstva, ich vyzdvihuje na úroveň ich stvoriteľov a zároveň im dáva vidinu nesmrteľného života. Zakladateľ sekty, francúzsky novinár Claude Vorilhon, ktorý sám seba nazýva Rael, sa považuje za proroka. Sekta má v súčasnosti približne 55 000 stúpencov vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Treba na to zákony?

Federálny úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) klonovanie zakázal - a porušenie zákazu môže vedcov stáť 100 000 dolárov a rok väzenia. Klonovanie ľudí je zakázané v približne dvadsiatich krajinách. V USA takáto legislatíva na federálnej úrovni neexistuje, hoci zákaz platí v troch amerických štátoch. Clintonova vláda vydala v roku 1997 päťročné moratórium s tým, že by mal byť prijatý zákon. K problému sa však Kongres odvtedy nevyjadril. Najnovšie experimenty môžu urýchliť tento proces. Podporovatelia zákazu majú na svojej strane aj Biely dom, ktorý klonovanie odmieta „z morálnych dôvodov“.

(kl, reuters, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu