
Prudké generačné zmeny cítia aj v školách. „Študenti sa viac zaujímajú o svoje práva, žiaľ, už menej o zodpovednosti. Často prídu a chcú vidieť vnútorný poriadok školy, Deklaráciu práv dieťaťa. Uvedomujú si dôležitosť cudzích jazykov a ovládania počítačov, často ich zvládajú lepšie ako učitelia. Študenti sú dnes na seba veľmi citliví, majú radi, keď ich človek pochváli, to im asi chýba,“ hovorí riaditeľ Gymnázia v Púchove Peter Horváth.
„Sú sebavedomejší, veľkí individualisti a rozmaznaní. Takmer všetci používajú mobily, nosia zlato, fajčia marlborky. Vidím, že rodičia na nich nemajú čas, dajú im peniaze, ale nevenujú sa im. Sú rozdiely medzi Bratislavčanmi a tými, ktorí dochádzajú z okolia. Tí sú úctivejší, rodičia sa o nich viac zaujímajú, zavolajú, prídu sa spýtať,“ hovorí majsterka Anna Slavíková, u ktorej praxujú budúci kuchári a čašníci zo SOU v Bratislave.
Celkom inak však žijú ich vrstovníci na slovenskom vidieku. Ich životný štýl sa oproti predošlej generácii takmer nezmenil, deň spravidla končia pozeraním televízie, v sobotu diskotékou. Počítače sú pre nich luxusom, o internete len počuli. Majú pocit, že život im uniká, a chcú sa za každú cenu dostať do mesta.
(haj)Tematicky príbuzné články:
Generation Next či X: to sú aj Priatelia a túžba po slobode
Od deviatej na sieti
Generation X na dedine? Iba sen
Tlmočiť je dobrý džob
Rozhoduje aj rodina
Reklama na nich nezabúda, reklama na nich myslí
Slovenská Next Generation