Hrubý domáci produkt stúpol v treťom štvrťou medziročne o 9,8 percenta. Je to najvyšší rast v histórii. Korunu to posunulo do nového rekordu. Úrad zatiaľ zverejnil iba predbežné údaje. Analytici sa domnievajú, že ekonomike k rekordu pomohol najmä dopyt zahraničia po našich výrobkoch, ale aj rast výroby v priemysle, najmä v automobilovom a elektrotechnickom, a predzásobenie sa exportérov. Zamestnanosť sa zvýšila o 2,5 %. Na Slovensku pracovalo v treťom štvrťroku 2,14 milióna ľudí. Stúpajú mzdy, penzie, rastie životná úroveň.
Slovensko neklame
Podľa informácií SME je odhad konzervatívny. Spresnenie, ktoré zverejnia štatistici budúci mesiac, by nemalo rast znížiť. Predzásobenie znamená, že vysoký rast má v budúcnosti pokračovať. Exportéri, najmä automobilky očakávajú v zahraničí veľký dopyt po ich produkcii. Peugeot spustil ostrú prevádzku nedávno, Kia by mala tento mesiac.
„Je to neuveriteľne vysoké a skvelé číslo,“ povedal český ekonóm z Next Finance Vladimír Pikora. Podobne dynamicky rastú pobaltské štáty, India aj Čína. Pri Číne viacerí pochybujú, či sú čísla pravdivé. „O Slovensku nie sú žiadne pochybnosti a je vylúčené, že by to bolo napríklad na politickú objednávku,“ povedal.
Zatiaľ bez prehrievania
Takýto vysoký rast je podľa neho „úspechom Dzurindovej, nie Ficovej vlády“. Nevidí dôvod, aby sa súčasný kabinet odvracal od radikálnych hospodárskych reforiem predošlej vlády. „Ukázalo sa, že slovenské reformy pritiahli mnoho investícií a boli úspešné, hoci mnohým ľuďom sa takéto tvrdenie nepáči. Zapíše sa to do histórie,“ povedal Pikora.
Pri desaťpercentnom raste by ekonómovia hovorili o prehrievaní ekonomiky a nutnosti zvyšovať úroky. Prehrievanie znamená, že rastie riziko nekontrolovateľného zvyšovania inflácie, následného spomalenia rastu ekonomiky aj životnej úrovne. Inflácia však na Slovensku klesá. „Sú náznaky, že takýto silný rast sa nemusí preniesť do prehrievania, ale môže znamenať, že sa rozširujú nové kapacity v hospodárstve,“ povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Tvrdí, že „čím je rast viac založený na exporte, tým je menej inflačný a menšia je aj nutnosť zvyšovať úroky“. Protiinflačne pritom pôsobí aj spevňujúca sa koruna.
Pikora si nemyslí, že „neuveriteľne“ vysoká expanzia sa udrží dlhšie. „Keby to tak bolo, Slovensko by o pár rokov dobehlo eurozónu a predstihlo Česko,“ povedal. Ficovej vláde radí, aby viac riešila problém regionálnych rozdielov. „Obávam sa, že na Slovensku uvidíme niečo podobné ako v Čechách, teda ekonomika bude dvojrýchlostná,“ povedal. Budú regióny, kde porastie všetko: zamestnanosť, platy, produktivita aj životná úroveň. „V chudobnejších regiónoch bude narastať iba počet tých, čo odchádzajú za prácou do bohatších častí krajiny.“
Vláda tomu môže podľa Pikoru predísť, ak v zaostalejších častiach krajiny vybuduje infraštruktúru, najmä cestnú, a pomôže do nich prilákať nové zahraničné investície.
NBS: Rast je zdravý
BRATISLAVA – Vysoký rast ekonomiky v treťom štvrťroku je podľa guvernéra Národnej banky Ivana Šramka síce prekvapujúci, ale dôveryhodný. „Myslíme si, že je zdravý,“ povedal guvernér. Ekonomika by podľa neho mala nadpriemerne stúpať aj naďalej. Dôvodom rastu je zahraničný dopyt a zásoby. „Zrýchľuje sa predovšetkým zahraničný dopyt, teda nie tá časť dopytu, ktorá je rizikom pre infláciu,“ povedal guvernér.
(tasr)