Nezamestnanosť klesá aj vďaka príspevku štátu

BRATISLAVA - Nezamestnanosť hýbe Slovenskom čoraz menej. Za prvý polrok tohto roka úrady práce "umiestnili" 63 969 evidovaných nezamestnaných, čo je oproti prvému polroku 2005 o 18 575 viac.

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME


Napríklad Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Vranove nad Topľou na konci septembra zaznamenal historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti od októbra 1995, hoci to bolo stále nadpriemerne vysoké číslo - 16,63 percenta.

Ľudí, ktorí sú oficiálne bez práce, niekde ubúda do takej miery, že firmy musia zápasiť s nedostatkom vhodnej pracovnej sily. Takáto situácia je dokonca aj v Gemeri, kde je v podstate najvyššia miera nezamestnanosti na Slovensku. Spoločnosť Evašport, výrobca trekingovej obuvi, ktorá v Rimavskej Sobote a Klenovci zamestnáva asi 450 osôb, nemôže nájsť ani niekoľko desiatok budúcich pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Vedeli by sme zamestnať ďalších asi 40 ľudí, v súčasnosti ich však niet," povedala nedávno TASR konateľka firmy Eva Moncoľová. O prácu v nej nie je záujem napriek tomu, že mzdy, ktoré ponúka, v priemere predstavujú takmer 10-tisíc korún. "Tunajším ľuďom akoby sa odnechcelo robiť," poznamenala.

Taký istý problém má spoločnosť Furni Finish, ktorá mieni vo Veľkom Krtíši šiť poťahy na čalúnený nábytok. Dostatok šičiek nemôže nájsť napriek tomu, že pred časom v meste zrušila prevádzku textilná spoločnosť Pleta, na základe čoho o prácu prišlo asi 300 šičiek. "Časť žien odišla pracovať do zahraničia, časť nemá záujem pracovať v tomto odvetví, či dochádzať do mesta z okolia," povedal prednosta Mestského úradu vo Veľkom Krtíši Jozef Fukáč.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom, ktorí si ešte ako evidovaní nezamestnaní nájdu prácu, štát môže prispieť nielen na dochádzku za ňou, ale aj na začiatok samotnej práce, ak ide o "samozamestnanie", teda živnosť. Ministerstvo práce prikladá príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť pomerne veľký význam. V správe o sociálnej situácii obyvateľstva, ktorú včera prerokovala vláda, píše, že "z hľadiska podpory vytvárania pracovných miest prostredníctvom nástrojov aktívnej politiky trhu práce" tento príspevok patrí k tým najvyužívanejším.

V prvom polroku 2006 bolo takto vytvorených a obsadených 5751 pracovných miest, čo je o 428 viac ako v prvom polroku 2005. Na každý z úradov práce v Poprade, Prešove, Banskej Štiavnici, Spišskej Novej Vsi, Námestove a Leviciach ich pripadlo viac ako 200.

SkryťVypnúť reklamu

Nezamestnanosť na Slovensku klesá aj podľa štatistického úradu, ktorý na jej meranie používa odlišnú metodiku - výberové zisťovanie pracovných síl, pri ktorom sa za nezamestnaných pokladajú napríklad aj tí, ktorí si už prácu našli a do zamestnania nastúpia najneskôr do troch mesiacov. Na konci septembra takáto miera predstavovala 12,8 percenta. JOZEF ČAVOJEC

Na čo má nárok nezamestnaný evidovaný na úrade práceDávka v nezamestnanosti

Nárok na dávku má ten, kto najmenej tri zo štyroch rokov predchádzajúcich jeho zaradeniu do evidencie nezamestnaných bol poistený v nezamestnanosti, čiže v zásade bol zamestnaný.

Odo dňa, keď ho zaevidovali, podporujú ho dávkou šesť mesiacov.

Ten, koho zaevidovali po skončení pracovného pomeru na určitý čas, má na "podporu" nárok, ak v predchádzajúcich štyroch rokoch

SkryťVypnúť reklamu

Á bol najmenej dva roky poistený v nezamestnanosti - buď ako zamestnaný na určitý čas alebo dobrovoľne - a

Á inak nebol povinne poistený v nezamestnanosti.

V tomto prípade "podporné obdobie" predstavuje štyri mesiace.

Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa do nároku na dávku započítava len vtedy, ak poistné zaň bolo zaplatené včas (najneskôr v posledný deň, čo bolo potrebné urobiť).

Ten, kto preto, že nastúpil do zamestnania, dávku nevyčerpal a ani nie do troch rokov odvtedy sa do evidencie vrátil, má odo dňa návratu nárok na nevyčerpanú dávku. Ak pred nástupom do zamestnania dávku poberal najmenej tri mesiace, môžu mu vyplatiť polovicu jej zvyšku, ak o to písomne požiada. V tom prípade však prestane mať nárok na druhú polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Výška dávky

Predstavuje 50 % denného vymeriavacieho základu poistenca, čiže jeho priemernej dennej mzdy za tri alebo dva roky predchádzajúce vstupu do evidencie nezamestnaných. Je zrejmé, že suma dávky je vlastne v rukách nezamestnaného.

Znevýhodnený uchádzač

o zamestnanie

Evidovaných nezamestnaných ("uchádzačov o zamestnanie") zákon nepriamo rozdeľuje na dve skupiny, keď jedných pokladá za "znevýhodnených". Takým je

občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý pred menej ako 2 rokmi skončil denné štúdium a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie - "absolvent školy",

občan starší ako 50 rokov veku,

evidovaný najmenej 12 mesiacov z predchádzajúcich 16 mesiacov - "dlhodobo nezamestnaný občan",

SkryťVypnúť reklamu

ten, kto preto, že nemohol zosúladiť pracovné povinnosti s rodičovskými, nevykonával zárobkovú činnosť, ani neštudoval,

rodič alebo náhradný rodič starajúci sa o 3 alebo viac detí,

osamelý občan starajúci sa o dieťa,

občan so zdravotným postihnutím alebo ten, kto zo zdravotných dôvodov nemôže vykonávať svoje doterajšie zamestnanie,

ten, kto sa sťahuje alebo sa sťahoval v rámci Európskej únie, alebo tam býva kvôli zamestnaniu, a

cudzinec, ktorému bol udelený azyl.

Služby úradu práce

Predovšetkým na riešenie problémov evidovaného nezamestnaného s jeho pracovným uplatnením sú zamerané "odborné poradenské služby" úradu práce.

Ak takéto aktivity trvajú najviac tri dni, cezpoľnému nezamestnanému úrad nahradí časť cestovného.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to trvá viac ako 3 dni, úrad uhradí aj výdavky na stravovanie a ubytovanie.

Takto úrad postupuje aj vtedy, ak nezamestnanej osobe zabezpečuje "vzdelávanie a prípravu pre trh práce", čím sa rozumie najmä rekvalifikácia. Ona však každú vzdelávaciu aktivitu okrem tej prvej musí spolufinancovať.

Príspevok na služby

pre rodinu s deťmi

Príspevok úrad poskytuje tomu, kto sa

zúčastňuje na odborných poradenských službách alebo vzdelávaní a príprave pre trh práce a

súčasne sa stará o dieťa, ktoré ešte nezačalo povinnú školskú dochádzku.

Príspevkom sa uhrádza časť preukázaných výdavkov na pobyt dieťaťa v predškolskom zariadení alebo na opatrovateľku. Na jedno dieťa to predstavuje najviac 1200 korún mesačne, na každé ďalšie dieťa najviac 900 korún mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

O príspevok treba písomne požiadať príslušný úrad práce a k žiadosti priložiť

kópiu rodného listu dieťaťa,

potvrdenie o tom, že dieťa navštevuje predškolské zariadenie alebo, že sa oň stará niekto, kto na to má oprávnenie,

záväzok nahlásiť úradu každú podstatnú zmenu, najneskôr do 15 dní odvtedy, čo k nej dôjde.

Príspevok na samostatnú

zárobkovú činnosť

Príspevok sa poskytuje tomu, kto po najmenej 4 mesiacoch v evidencii nezamestnaných vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej 2 roky.

Výška príspevku

Je závislá od výšky minimálnej mzdy, takže zakaždým, keď sa minimálna mzda zvýši, zvýši sa aj príspevok. Dosiaľ sa minimálna mzda zvýšila vždy k 1. októbru. V tomto roku to podľa všetkého bolo naposledy. Ministerstvo práce totiž mieni navrhnúť, aby sa minimálna mzda zvýšila vždy k 1. januáru. K tomu budúcemu by to však ešte nebolo, takže celý rok by platila terajšia minimálna mzda.

SkryťVypnúť reklamu

Pre znevýhodneného uchádzača o zamestnanie

okres korún

s menej ako 75 % HDP na obyvateľa

EÚ a nadpriemernou mierou

nezamestnanosti 88 785

s menej ako 75 % HDP na obyvateľa

EÚ a podpriemernou mierou

nezamestnanosti 66 588

s najmenej 75 % HDP

na obyvateľa EÚ 66 588

Pre iného uchádzača o zamestnanie

okres korún

s menej ako 75 % HDP na obyvateľa

EÚ a nadpriemernou mierou

nezamestnanosti 64 122

s menej ako 75 % HDP na obyvateľa

EÚ a podpriemernou mierou

nezamestnanosti 46 859

s najmenej 75 % HDP

na obyvateľa EÚ 46 859

O príspevok treba požiadať na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, a to písomne. Žiadosť má obsahovať najmä

meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu uchádzača o zamestnanie a

účel použitia príspevku.

SkryťVypnúť reklamu

Aby príspevok bolo možné získať, treba

absolvovať prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti (zabezpečí úrad práce), a

predložiť podnikateľský zámer spolu s predpokladanými nákladmi na činnosť.

Ten, kto prestal so živnosťou pred uplynutím 2 rokov, musí nevyužitú časť príspevku vrátiť. Zaradiť ho do evidencie nezamestnaných však môžu až po 2 rokoch, ibaže by predčasne skončil zo zdravotných dôvodov.

Príspevok na vykonávanie

absolventskej praxe

Prax je v zásade určená každému nezamestnanému do 25 rokov veku, ktorého evidujú najmenej 15 dní.

Prax sa vykonáva najviac 6 mesiacov, a to 20 hodín týždenne. Zopakovať si ju možno najskôr po roku od skončenia tej predošlej.

Príspevok praktikantovi predstavuje 1700 korún mesačne. Jeho výška je uzákonená, takže zmeniť ju môže iba parlament. Naposledy to urobil vlani, keď príspevok zvýšil o 200 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ten, kto "odpraxoval" 2 mesiace, má nárok na 10 dní pracovného voľna. Za ospravedlnenú sa považuje aj absencia z dôvodu dočasnej práceneschopnosti alebo ošetrovania člena rodiny.

Príspevok na dochádzku za prácou

Nárok na príspevok má ten, kto bol dlhodobo nezamestnaný alebo najmenej 6 mesiacov inak znevýhodnený nezamestnaný, kým nenastúpil do zamestnania, alebo nezačal samostatnú zárobkovú činnosť. Takže príspevok patrí tomu, kto bol nezamestnaný a už nie je.

Príspevok sa občanovi poskytuje tak dlho, ako ho naposledy viedli v evidencii nezamestnaných, no najviac do jedného roka potom, čo nastúpil do zamestnania alebo si otvoril živnosť.

Príspevkom sa "prepláca" časť výdavkov na cestu z miesta trvalého alebo prechodného pobytu do práce a späť.

SkryťVypnúť reklamu

Výška príspevku

Iba maximálna výška príspevku, ktorá dnes predstavuje 2-tisíc korún mesačne, je ustanovená zákonom. Výšku príspevku v ostatných prípadoch upravuje vyhláška ministerstva práce, ktoré ju môže zmeniť podľa vlastného uváženia.

dĺžka cesty korún

do 30 km najviac 500

do 60 km najviac 800

do 90 km najviac 1100

do 120 km najviac 1400

do 250 km najviac 1600

do 600 km najviac 1800

nad 600 km najviac 2000

Občan môže požiadať o príspevok najneskôr do 6 mesiacov odvtedy, čo začal pracovať. Urobiť to musí písomne a k žiadosti musí priložiť

pracovnú zmluvu alebo oprávnenie na samostatnú zárobkovú činnosť a doklad dátumu jej začatia,

najviac 3 dni staré potvrdenie zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru alebo doklad trvania samostatnej zárobkovej činnosti. (joč)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu