Budovu obsadilo asi 80-členné komando s tým, že prišli na protikorupčný zásah. Oddelili mužov od žien. Ženy zamkli v jednej miestnosti, mužov so zviazanými rukami zhromaždili vonku a nakladali ich do dodávok. Svedok, ktorého agentúra Reuters označila za spoľahlivého, vyhlásil, že autá odviezli len mužov, ktorí boli podľa dokladov sunniti. Medzi unesenými boli zamestnanci ministerstva, ochranka a návštevníci budovy. Policajná hliadka nezasiahla. Jej šéfov z tejto bagdadskej štvrte včera zadržali.
Ministerstvo vnútra vyhlásilo, že nie je jasné, či „sú únoscovia teroristi, členovia milícií, alebo dokonca príslušníci vládnych síl“. K únosu sa nikto neprihlásil a nevie sa ani, aké sú požiadavky únoscov. V Iraku sú masové únosy, aj keď menšieho rozsahu, bežné a málokedy sa končia prepustením všetkých unesených. Častejšie ich objavia v hromadnom hrobe.
Vládne zdroje tvrdili, že únoscovia brali aj sunnitov aj šiitov. Polícii unikli v jednej zo šiitských štvrtí. Odvtedy nie sú o unesených žiadne správy.
Únos sa odohral na ministerstve vedenom sunnitským politikom na oddelení, ktoré zodpovedá za udeľovanie štipendií študentom a vedcom zaujímajúcim sa o pôsobenie v zahraničí. Ide o najväčší útok na akademikov v posledných rokoch. Ministerstvo školstva nariadilo dočasné zatvorenie univerzít a zdôraznilo, že niekoľkokrát márne žiadalo ministerstvo vnútra o ochranu svojich ľudí aj budov.
Ak sa potvrdí, že únoscami boli šiitské milície, ako to svetovým agentúram naznačovali viaceré vládne aj akademické zdroje, dá sa očakávať odvetná akcia sunnitských militantných skupín.
Ľudia v Bagdade sú zúfalí, v meste denne zomierajú desiatky ľudí. Na zábere vľavo sú študentky v areáli, kde včera uniesli desiatky ľudí.
FOTO – TASR/AP
Autor: mik