Euro sa vymieňalo za 35,73 koruny, keď koruna spevnela takmer o 30 halierov. Devízoví obchodníci odhadujú, že mena by sa v nasledujúcich týždňoch mohla dostať pod 35,5 koruny za euro.
Za pár týždňov sedem percent
Koruna sa posilňuje už niekoľko týždňov. Od polovice júla naša mena spevnela o vyše sedem percent. Koncom júna a začiatkom júla sa prudko oslabovala pre politickú neistotu po voľbách. Korune vtedy musela pomôcť aj Národná banka Slovenska, ktorá na podporu meny minula viac ako tri miliardy eur. Podľa devízového obchodníka Tatra banky Borisa Somorovnského sa pod včerajšie posilnenie najviac podpísali špekulatívne nákupy korún zo strany dvoch amerických a jednej britskej banky.
Investori nemajú istotu v smerovaní globálnych trhov. „Nie je jasné, ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby v Spojených štátoch, ktoré doteraz rástli,“ tvrdí analytik Allianz - Slovenská DSS Mário Blaščák. Preto prichádzajú na trhy rozvíjajúcich sa ekonomík, kam patrí aj stredoeurópsky región. Teraz ich láka najmä Maďarsko. „Celý dnešný príbeh o zhodnotení koruny na historické maximum je príbehom Maďarska,“ povedal Blaščák. Špekulatívni investori vsádzajú na to, že v Maďarsku budú stúpať úroky, čo im prinesie vyššie výnosy.
Psychologický efekt
Vplyv regiónu na korunu súvisí s tým, že zahraniční obchodníci investujú v určitých schémach. Napríklad do Poľska nasmerujú polovicu špekulatívnych investícií, do Česka 30 percent, do Maďarska 20 percent. Na Slovensko príde 10 percent. Preto, ak sa zamerajú na región napríklad pre poľský zlotý alebo maďarský forint, automaticky to má vplyv aj na slovenskú menu.
Za posilnením je navyše aj psychologický efekt. „Sčasti cítiť, že trh chcel kurz aspoň krátkodobo vidieť pod 36 korunami,“ povedal obchodník Unibanky Patrik Malec. Nálada v regióne je pozitivna. „Teraz to vyzerá tak, že posilňovanie môže zastaviť len vyberanie ziskov,“ povedal.
Dovozcovia jasajú
Posilnenie koruny je dobrou správou pre dovozcov, spotrebiteľov a tých, čo dovolenkujú v zahraničí. Dovozcom klesajú náklady. Spotrebitelia pocítia spevňujúcu sa menu cez zlacnenie zahraničných tovarov a služieb. Dovolenkári cez lacnejšie pobyty v zahraničí. Dovolenka, ktorá vlani v takomto čase stála na osobu napríklad desaťtisíc korún, ich vyjde dnes takmer o sedemsto korún lacnejšie. Ťažkú hlavu z posilnenia však majú vývozcovia. Spevňovanie koruny ich oberá o zisky. Za rovnakú sumu zahraničnej meny, ktorú inkasujú za predaj tovarov v zahraničí, dostávajú pri výmene čoraz menej korún. Len exportéri z chemického priemyslu tak prichádzajú mesačne o stovky miliónov korún.
Vládu aj Národnú banku vyzývajú, aby proti spevňovaniu zasiahla. „Uvítali by sme opatrenia na pribrzdenie neprimerane rýchleho zhodnocovania,“ povedal prezident Združenia chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík. Republiková únia zamestnávateľov však dôvody na zásah banky nevidí. „Posilňovanie koruny je v súlade s vývojom ekonomiky a je prejavom toho, že ekonomika sa dostáva do dobrej kondície,“ povedal prezident únie Anton Jura. Národná banka sa k posilneniu meny vyjadriť nechcela. „Vývoj kurzu nekomentujeme,“ povedal jej hovorca Igor Barát.
Vyberú si zisky?
Prípadná intervencia zameraná na oslabenie koruny by však podľa ekonómov mohla byť zbytočná. Kurz koruny sa totiž môže pred koncom roka oslabiť aj bez zásahu Národnej banky. „Nedá sa vylúčiť, že zahraniční obchodníci budú zatvárať svoje pozície a vyberať zisky,“ povedal Malec. Zisky nebudú malé. Napríklad obchodník, ktorý v júli predal milión eur pri kurze 38,7 koruny za euro a zinkasoval 38,7 milióna korún, by v súčasnosti pre posilnenie koruny dostal naspäť 1,08 milióna eur, to znamená, že by zarobil takmer 80–tisíc eur.
Pre oslabenie eura koruna včera spevnela aj oproti doláru. Euro je referenčná mena slovenskej koruny. Znamená to, že podľa kurzu koruny a eura sa určuje aj kurz koruny k ostatným zahraničným menám. Dolár stál včera menej ako 28 korún. Naša koruna včera spevnela aj oproti českej.